Cybermarketing and its applications in Turkish banking system
  1. Tez No: 355202
  2. Yazar: AYSUN NAKİPOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YONCA KARAPAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmanın amacı Türk Bankacılık Sistemi'nde, pazarlama stratejilerinin bir bölümünü oluşturan siber pazarlama faaliyetlerinin uygulanmasını açıklamak ve söz konusu faaliyetlerin Türk Bankaları'na olan katkılarını bulmaktır. Internetteki gelişme ve değişimler, bire-çoklu ve bire-bir iletişim yerine çoklu-çoklu iletişimi yaratmıştır. Bu nedenle, siber pazarlama, pazarlamanın yeni şekli olarak düşünülmektedir. Bu çalışmada da siber pazarlama, dağıtım kanalı, promosyon, ödeme kaynağı, tüketicilerden bilgi toplama kaynağı ve tüketicilere bilgi sağlama bölümleriyle ele alınarak incelenmiştir. Sozkonusu bölümlerin açıklanmasından soma, siber pazarlamanın firmalara ve tüketicilere sağladığı avantajlar ile İnternette güvenlik ve dünyada, Türkiye'de elektronik ticaretin yasal çerçevesi konulan detaylı olarak incelenip, dezavantajlar bölümü açıklamıştır Çalışma kapsamında araştırma konusu olarak; Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların, pazarlama stratejileri içerisinde siberpazarlama faaliyetlerine yer verip vermediklerinin analizi yapılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak, siber pazarlama faaliyetlerinde bulunan ve bulunmayan bankalar için iki ayrı mülakat hazırlanmıştır. Araştırmada; Türkiye'deki bankaların Internet, Internet Bankacılığıve elektronik ticaret konularındaki potansiyel büyüklüğün farkmda oldukları sonucu ortaya çıkmıştır. Mevcut durumda; bankalar, ürün ve hizmetlerini son teknolojiyi kullanarak daha interaktif bir alanda sunmayı denemektedirler. Bunun yanmda; siberpazarlamadaki son pazarlama tekniklerinin Türk Bankacılık Sistemi'ne tam olarak entegre edilmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to identify the implementation of cybermarketing activities which is a part of marketing strategy in Turkish Banking System and determine the contribution of these activities in Turkish Banks. The Internet created the transformation from one-to-many and one-to-one communication to many-to-many communications. Therefore, cybermarketing is considered as a new form of marketing and examined in terms of distribution channel, promotion, payment source, collecting information from consumers and supplying information to customers in this study. After explaining the tools of cybermarketing, advantages of cybermarketing to firms and to customers, disadvantages containing security on the Internet and legal framework of electronic commerce both in the world and Turkey are examined in details. A research is conducted for the purpose of analyzing whether Turkish Banks implement cybermarketing activities as a part of their marketing strategies. To meet the purpose, two separate structured interviews were developed for the banks using and not using cybermarketing activities. After conducting the research it is found out that, banks in Turkey realize the potential of the Internet, banking on the Internet and electronic commerce. They are trying to provide the latest technology for banking services and products to their customers in a more interactive environment. In addition, it is found that the latest marketing techniques in cybermarketing are not very well integrated in Turkish Banking System.