Foreing currency risk management with explanatory implementation
  1. Tez No: 42048
  2. Yazar: MUTASEM K. ALLAHHAM CPA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. JALE SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Dövizdeki dalgalanmalar, kurların serbestçe hareketine izin veren modern uluslararası para sistemlerinin karekteristiğini temsil eder. Ekonomik, politik ve spekülatif faktörler sonucu, önemli dalgalanmalar kısa ve uzun zaman aralıklarında görülebilir. Kur hareketlerinden kaynaklanan riskler ticari firmaların kısa ve uzun dönemlerde tüm faaliyetlerini etkiler. Kur riski ticari firmanın nakit akışım etkilediği gibi mali tablolarına da yansır. Kur riskinin nakit akışının üzerindeki etkisi yabancı para bazında işlem yapılması sonucu direkt olarak veya mali tablolarına yansımasıyle dolaylı olarak gerçekleşir. Kur hareketlerinin muhasebesel etkisi, işletmelerin iş yüknü artırır. Kur hareketlerinin muhasebesel riski, mali tabloların hazırlanması sırasında yabancı para kalemlerinin çevrilmesi sonucu veya ana şirketin mali tablolarının konsolidasyonu için bağlı ortaklık hesaplarının çevrilmesi sırasında ortaya çıkar. Hiper enflasyon mali tabloların çevrilmesinde ek bir problem yaratırki; çevrilmeden önce enflasyon etkisini gidermek için bir değerlemeyi gerekli kılar. Bu yüzden işletmecilerin, mali tablolardaki kur hareketlerinin işleyişi ile ilgili muhasebe standartlarından ve yasal düzenlemelerden haberdar olmaları büyük bir önem taşır. Kur riskine yönelik yönetim faaliyetleri fınansal piyasalarla sınırlı olmadığı gibi, ticari piyasaları da kapsamaktadır. Etkili bir kur riski yönetimi firmanın tüm bölümlerinin tam bir işbirliği içinde hareket etmesini gerektirir. Firmalar en uygun kur riski yönetimi üzerinde karar vermeleri için, kur riski etkilerinin öncelik sırasını tespit edip analiz etmelidirler. Böyle bir karar, kur riski etkili olacağı süreyi, bu riskin piyasanın, özellikle diğer rakiplerin üzerinde yaratabileceği etkiyi, riski hedge eden çeşitli alternatiflerin maliyetlerini ve firmanın bütün bunlarla ilgili hedeflerini düşünürek verilmelidir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Exchange rate fluctuations represent a characteristic of the modern international monetary system in which currencies are allowed to float freely. Significant fluctuations are lived during short and long time intervals as result of economic, political, and speculative factors. The risk resulting from currency movements affects all areas of activity of business firms both on the short and long run. Currency risk has draw backs on both the cash flows and the financial statements of business firms. The possible draw backs of currency risk on cash flows of a firm is either direct when a business firm conducts a foreign currency activity or indirect through the effect of currency movements on the financial statements. Accounting effect of currency movements forms a major concern to business managers. Accounting risk is recognized during the preparation of financial statements as a result of translating foreign currency items, or while translating a subsidiary's accounts for consolidation into the parent company's financial statements. Hyper inflation casts additional problems on the translation of financial statements making it necessary to adjust (revalue) them for the effect of inflation before translation. The manner in which currency movements effect is reflected in the financial statements influences the ability of businesses to secure the funding needed for carrying its operations. It is important therefore for business managers to be aware of the accounting standards and statutes regulating the treatment of currency movements in the financial statements. Currency risk management activity is not limited to financial markets, but rather extends to the commercial and trade markets. It requires full coordination between the different operations of every business firm. Businesses should analyze and define an order of priority for currency risk effects to decide on the most appropriate currency risk management policy. Deciding on the most appropriate policy should be made in consideration of the risk's term, its expected effect on the competitors and the other market components, cost of the different alternatives for hedging the risk, as well as the targets of the business firm in respect thereof. VI