Euphorbıa anacampseros Var. tmolea türünün fitokimyasal çalışmalar
Phytochemi̇cal studies of Euphorbia anacampseros Var. tmolea species
- Tez No: 420509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Euphorbiaceae familyası 50 takım, 300 cins ve 7500 tür ile yüksek bitkilerin büyük familyalarından biridir ve muhtemelen farklı habitatlarda en fazla tür zenginliğine sahiptir (Mwine and Van Damme, 2011). Euphorbia türleri kıtalar boyunca yaygın şekilde dağılırlar ve morfolojileri küçük, yıllık ya da çok yıllık otsulardan odunsu çalılar, lianalar (tropik sarmaşıklar) ve ağaçlar hatta geniş çöl sukkulentlerine kadar çeşitlidir (Webster, 1987). Genel olarak toksik , cilt tahriş edici (Schmidt and Evans, 1980; Gundidas et al., 1993), anti-tümör (Balochet al., 2008), proinflamatuar (Evans and Taylor, 1983; Macro et al., 1997) etki göstermektedir. Bu çalışmada Ege Bölgesi İzmir civarı Bozdağ mevkiinden toplanan Euphorbia anacampseros var. tmolea BOISS.bitkisinin kurutulup öğütülmüş gövdesi maserasyon yöntemi ile methanol kullanılarak ekstre edilmiştir. Ekstreye hegzan-metanol partisyonu yapılmıştır. Hegzan ve metanol fazı üzerinde yapılan kromatografik çalışmalar sonunda Euphorbia türlerinden daha önce elde edilmiş 24-Methylenecycloartanol ve (Quercetin-3-O-α-L-rhamnoside) izole edilmiştir. Bileşiklerin yapı analizleri, spektral yöntemler [1D-NMR (1H-NMR)] kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Euphorbiaceae is one of the largest families of higher plants, comprising about 50 tribes, 300 genera, and 7500 species, with probably the highest species richness in many habitats(Mwine and Van Damme, 2011). The Euphorbia species are widely distributed throughout mainlands (both tropical and temperate regions) and range in morphology from small, annual or perennial herbaceous plants to woody shrubs, lianas, and trees and even large desert succulents(Webster, 1987). Toxic is generally has irritant (Schmidt and Evans, 1980; Gundidas et al., 1993), anti-tumour (Balochet al., 2008) and proinflammatory (Evans and Taylor, 1983; Macro et al., 1997) effect. In this study, Euphorbia anacampseros var. tmolea BOISS. was picked around Aegean Region İzmir, Bozdağ. From dried and grinded stem of Euphorbia anacampseros var. tmolea, extracted with the method of maceration by using methanol. Hexane-methanol partition was carried out to the extract. At the end of the chromatographic studies related hexane and methanol phases, 24-Methylenecycloartanol ve Quercetin-3-O-α-L-rhamnoside obtained from species of Euphorbia was isolated. Pattern analysis of compounds carried out by using spectral methods [1D-NMR (1H-NMR)] .