Kil içeriği yüksek agregalarla çalışabilecek uygun beton kimyasal katkı tasarımı
Designing of concrete chemical admixture for high clay content aggregates
  1. Tez No: 420540
  2. Yazar: UĞUR ERŞEN ŞENBİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Chemistry, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Beton üretiminde kullanılan agregalar, beton dizaynının hacimce % 70-80 kadarını oluşturmaktadır. Kullanılan agrega bileşiminde, en yüksek pay ise maliyet avantajı nedeniyle kırma kuma aittir. Bu nedenle kırma kumun sahip olduğu kil düzeyi, betonun kalitesini etkileyen en önemli parametrelerden biri olmakla beraber, kimyasal katkı üreticileri için de katkı dizaynını oluşturmak açısından son derece önemli bir değerdir. Agregaların içerdiği yüksek kil nedeniyle betonun kalitesinde meydana gelen olumsuzluklara uyumlu kimyasal katkı kullanımı son derece önemlidir. Bu çalışmada farklı kil miktarlarına sahip kırma kumlar kullanılarak kimyasal katkılı ve katkısız betonlar üretilmiştir. Üretilen betonların mekanik özellikleri incelenerek kilin beton üzerindeki etkileri gözlemlenmiş ve beton kalitesinde meydana gelen olumsuzluklara uyumlu kimyasal katkı tasarlanıp, katkılı betonların özellikleri incelenmiştir. Kil miktarları metilen mavisi deneyiyle karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aggregates that are used for concrete production, form nearly 70-80 vol. % of concrete design. In aggregate composition that is used, the biggest portion belongs to crushed sand due to cost advantage. For this reason the level of clay of crushed sand, in addition to being one of the parameters that affects to quality of concrete, is an extremely important value in terms of creating admixture design for chemical admixture designers. It is very important to use proper chemical admixture for negativities occured beacuse of the high clay content aggregates. In this study, with using different clay content crushed sands, without chemical admixture concretes and with chemical admixture concretes were produced. Effects of clay on concretes were observed with investigating mechanical properties of produced concretes and chemical admixture was designed proper for negativities and the properties of these concretes were investigated. Clay contents were characterized with methylene blue test.