Bodrum yarımadasında radon ölçümleri ile depremsellik arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Determination Of The Relationship Between Radon Measurements And Seismicity Around Bodrum Peninsula
- Tez No: 420539
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NURULLAH KUMRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Depremlerin etkilerinin azaltılması günümüz dünyasının en önemli sorunlarından biridir. Bu amaçla birçok doğa olayı izleyici/işaretçi olarak bilim insanları tarafından kullanılmak-tadır. Yapılan araştırmalar radon gazının yer kabuğu hareketleriyle ilişkili olabileceğini göstermiştir. Bu tez çalışmasında Bodrum Yarımadası' nda toprak gazı ve kuyu sularındaki radon konsantrasyonları bir yıl boyunca periyodik ölçümlerle izlenmiştir. Radon konsantras-yonlarındaki değişimlerle meydana gelen depremler arasındaki ilişkiler incelenmiş ve açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmada toprak gazı radon konsantrasyonları LR 115 tip 2 katı hal nükleer iz kazıma dedektörleri, kuyu sularındaki radon konsantrasyonları kolektör çemberi yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Ayrıca bölge topraklarının doğal radyoak-tivite düzeyi, NaI(Tl) dedektörlü sintilasyon gama spektroskopisi kullanılarak belirlen-miştir. Çalışmada toprak gazı radon konsantrasyonlarının 1,1 ile 52,9 kBq m-3 arasında değiştiği gözlemlenmiştir. Kuyu sularındaki radon konsantrasyonları ise 0,3 Bq/L ile 156,9 Bq/L arasında ölçülmüştür. Çalışma bölgesinde meydana gelen çok sayıda depremle ilişkili olarak radon konsantrasyonlarında önemli anomalilerin oluştuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
To minimize the effects of earthquakes is one of the most important problems of today's world. For this purpose many natural events are being used as tracer/marker by scientists. The studies showed that soil gas radon can be related with seismicity. In this thesis study, radon concentrations in soil gas and in well water have been monitored by periodic measurements during one year. The relations between the radon variation and the occurred earthquakes has been studied and tried to explain. In the study, soil gas radon concen-trations has been measured by LR-115 type 2 solid state nuclear track detectors, the radon concentrations in well water has been determined by collector-chamber method. Also, natural radioactivity levels of the region soils measured by using gamma ray spectrometry with NaI(Tl) detectors. In the study, it's observed that the soil gas radon concentrations varied between 1,1 and 52,9 kBqm-3.The radon concentrations in well water are measured between 0,3 Bq/L and 156,9 Bq/L. Related with the many earthquakes happened in the study area, it's determined that significant anomalies occurred on the radon concentrations.