Göze uygulanan kesikli ışığın sürekli ışık olarak algılanma eşiğinin ölçülmesi için bir yöntem geliştirilmesi
Discovering a quantitative new method for perceiving threshold of the flickering light as a uninterrupted light
- Tez No: 420541
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnsan gözü belli bir frekansın üzerinde yanıp sönen bir ışığı sürekli yanan bir ışık gibi algılar. Tezin amacı insanda göze uygulanan ve yanıp sönen belli bir renkteki ışığın sürekli yanan ışık olarak algılanabildiği eşik frekansı hassas bir şekilde bulmaya çalışacak bir yöntem ve cihaz geliştirmektir. Daha sonra bu yöntemin retinayı da etkileyen bir sistemik rahatsızlık olan diyabet hastalığının erken tanısında değeri araştırılacaktır. Bu amaçla önce retinadaki rod ve koni hücrelerini uyaracak renklerde ışık verebilen, frekansı ve ışık şiddeti ayarlanabilen bilgisayar kontrollü ışık kaynakları tasarlanacaktır. Daha sonra bu ışık kaynakları kullanılarak normal gönüllülerde ve diyabet hastalarında denemeler yapılarak yöntemin tanısal değeri olup olmadığı araştırılacaktır. Yöntemin ve cihazın başarılı olması durumunda hem yeni elektrofizyolojik araştırmalar yapılabilecek, hem de retinayı etkileyen diğer göz hastalıkları ile nörolojik bazı hastalıkların tanısı veya tedavisinin takibi için yeni araştırmaların yapılmasına imkan doğabilecektir.
Özet (Çeviri)
Human eye perceives a light which flashes above a certain frequency as a constant light. Goal of the study is to develop a method and device which determines threshold frequency also called critical flicker frequency, in which a certain color of flashing light applied to human eye can be perceived as a constantly flashing light.“Critical Flicker Frequency”is a well-known and practiced test method in retinal diseases and diagnosis of optic neuritis. The flicker test was introduced by Aulhorn and Trauzettel-Klosinski. It was described to differentiate between normal subjects who perceive a brightness enhancement between 5 and 20 Hz (Brucke-Bartley effect), and patients with optic neuritis who perceive a brightness decrease between 5 and 20 Hz (main criterion) and a brightness enhancement between 1 and 3 Hz (Hiss et al. 1993). The ability to detect intermittent light and dark alternations of a visual stimulus (flicker or temporal visual processing) is an important component of visual function throughout the field of view. Rapid changes in the luminance or contrast of a stimulus can be important for detecting environmental changes, motion, and awareness of objects in peripheral vision.