Farklı materyallerden yapılmış mikroreaktörlerin sterilizasyon gereksinimleri
Sterilization requirements of microreactors by fabricated different materials
  1. Tez No: 420567
  2. Yazar: CANSU YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YEŞİL ÇELİKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mikroakışkan teknolojileri, mikro ölçekteki biyokimyasal sistemlerin analizleri ve sentezleri için büyük potnsiyel göstermektedir. Mikroakışkan sistemleri, biyolojik denemeler için yüksek verimlilikle analiz performansı, az miktarda örnek ya da reaktif kullanımı (µL, nL, pL) ve tek hücre analizi, hücre bazlı denemeler ve hücre kültürü çalışmalarına olanak sağlamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, polimetilmetakrilat (PMMA) ve polidimetilsiloksan (PDMS) materyallerinden yapılmış olan mikroçiplere, standart sterilizasyon metotları (UV, ısı, etilen oksit ve hidrojen peroksit) ve süperkritik karbondioksit (ScCO2) yöntemi uygulanarak, mikroçiplerin sterilizasyonunun sağlanması ve materyal karakteristikleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Mikroçiplerin yapıldığı malzemelerin sterilizasyon uygulamaları sonrasında materyal karakterizasyonun yapılması amacıyla Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) analizi, Fourier Dönüşümlü Infrared Spektrofotometre (FTIR) analizi,Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) analizi ve yüzey pürüzlülük analizleri yapılmıştır. PMMA ve PDMS mikroçiplerin ScCO2 sterilizasyon uygulamaları sonucunda optimum değerler sırasıyla 120 bar, 40oC, 60 dakika ve 80 bar, 40oC, 30 dakika olarak elde edilmiştir. Çalışma sonucunda, sterilizasyon metotlarının polimerlerin ana özelliklerine negatif etkisi olmadığı görülmüştür. Ancak, yüzey pürüzlülüğü ve mikrokanal profilleri uygulamaları ardından negatif şekilde etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Microfluid technologies have shown great potential formicroscale biochemical systems for analysis and synthesis. Microfluid devices are provided for biological assays to perform analysis with efficient throughput and use of samples or reagents in small fluid amounts (µL, nL, pL) and analysis of single cells, cell-based assays and long-term cell culture. In this thesis, the aim was to analyze the characteristics of the material and to provide sterilization conditions after applied standart sterilization techniques (UV, heat, ethylene oxide and hydrogen peroxide) and supercritical carbondioxide (ScCO2) to microchips by fabricated from polydimethylsiloxane (PDMS) and polymethylmethacrylate (PMMA). Material Characterization of microchips after sterilization treatments was achieved with Scanning Electron Microscpe (SEM) analysis, Fourier Tranform Infrared Spectroscopy (FTIR) analysis, Differential Scanning Calorimetry (DSC) and surface roughness analysis. The optimum sterilization parameters for ScCO2 of PMMA and PDMS microchips were elicited as 120 bar, 40oC, 60 min and 80 bar, 40oC, 30 min, respectively. In the results of this study, sterilization techniques was not altered negatively the main properties of the polymers. However, surface roughness and microchannel profiles were negatively affected.