Radyo frekans sinyallerinin fiber optik kablolardan iletimi
The transmission of radio frequency signals over optical fiber cable
- Tez No: 420605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yeni nesil haberleşme sistemlerinde fiber optik kablolar kullanılarak, yüksek veri hızlarına ulaşmak mümkün olmuştur. Ancak kablolama zorlukları ve maliyetleri azaltmak için birbirine bağlı merkezi bir kontrol istasyonu ile fiber optik kablo üzerinden radyo dalgalarının iletilebildiği Radio over fiber (Rof) teknolojisi kullanılmaktadır. Bu teknoloji ile fiber optik kablo ile ulaşılamayan yerlere radyo frekans (RF) dalgaları ile ulaşılırken, RF'in kullanıldığı yerlerde ise fiber optik kablo ile yüksek veri hızı ve band genişliği götürülebilmektedir. Bu tez çalışmasında, çift yönlü Rof iletişim sisteminde, indirme ve yükleme hatları için sistem parametreleri üzerindeki farklı RF alt taşıyıcılarının etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, sistemde farklı fiber uzunluklarının, kanal sayılarının ve lazer gücünün sistem çıkışına etkileri analiz edilmiştir. Son olarak, Rof sisteminin mesafesini uzatmak ve uzun mesafeli hatlarda çıkış verilerini iyileştirmek için erbiyum katkılı fiber yükselteç (EKFY) kullanılmıştır. Tüm analizler Optisystem 12.0 optik ortam tasarım yazılımı ile yapılmıştır. Pratik ortam koşullarının da belirlenebildiği optik ortam tasarım yazılımı yardımıyla, optimizasyon ve benzetim sonuçları değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, fiber uzunluğu yükseldikçe Rof sisteminin veri iletim performansının düştüğü görülürken, bir veya iki EKFY kullanılarak Rof sisteminin iletim mesafesinin artırılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The new generation of communication systems using fiber-optic cables, have been able to achieve high data rates. However, in order to reduce the difficulties of cabling and costs cables, fiber optic cables connect to a central control stations are used which can be transmitted by radio over fiber optic cable.This technology also called radio over fiber (RoF). Due to this system, fiber optic technology reaches to areas previously inaccessible. At these areas, radio frequency (RF) has been reached with waves, where RF is used for high data rate and bandwidth with fiber optic cable can be taken. In this thesis study, different parameters on the system for the installation of RF sub-carrier of download and upload lines ing the two-way communication system Rof were investigated. For this purpose, efects of different fiber lengths, number of channels and output laser power were analyzed on the system. Finally, to extend the distance of Rof system and to improve output data in long-distance lines, erbium doped fiber amplifier (EDFA) is used. All analyzes were performed with optical media design software Optisyste 7.0. Practical design software environments can also help to determine the optical media optimization and simulation results are evaluated. Consequently, the fiber length increases on Rof system was observed that drops of the data transmission performance. The transmission distance could be effectively increase with one or two EDFA unit using on Rof system.