Sosyal medyadan elde edilen büyük veri baz alınarak sosyal olay analizi gerçekleme
Performing social events analysis based on big data derived from social media
  1. Tez No: 420607
  2. Yazar: MUHAMMED ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sosyal Ağların günlük hayatımızda etkileri gün geçtikçe artmaktadır. Birçok organizasyon, olay artık sosyal ağlar üzerinden planlanıp, gerçekleşmektedir. Twitter ilk kurulduğu 2006 yılından itibaren bu konuda çığır açan bir öneme sahip olmuştur. Son dönemlerde, sosyal ağlar, insanların birbiri ile iletişim ve bilgi edinmesinden çok, özellikle sosyal olayların ateşlendiği, planlandığı ve grupsal hareketlenmelerin yaşandığı ortam haline gelmiştir. Sosyal ağların etkin hale gelmesi ile bir çok akademik çalışma gerçekleştirilmiştir. Doğal dil işleme (NLP), graf teorisi, veri ve metin madenciliği, makine öğrenme teknikleri gibi akademik konular, Sosyal Medya Platformu'ndan anlık veri toplama veya toplanmış verilerden analize kadar Sosyal Medya Sistemi'nin farklı adımlarında uygulanmıştır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, literatür araştırması ile birlikte, toplanmış belli bir döneme ait Türkçe Sosyal Medya verisinden, sosyal olay analizinin gerçeklenmesi, veri etki analizinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Büyük veride gerçekleştirileceği için yeni geliştirilen metin tabanlı sorgulama yöntemleri denenmiştir.
Özet (Çeviri)
The influence of Social Networks to our daily life has been increasing day by day. Most of organizations or events are planned and carried out via Social Networks. Twitter has a significant place in social networks since the year of 2006 when Twitter was established. Recently, social networks have become a platform that social events are started on and a platform that group movements lives on. After Social Networks became effective, a lot of academic research has been carried out. In these academic studies many methodologies and concepts were used such as data/text mining, machine learning techniques, natural language processing (NLP), graph theory, rule based systems and visualization on Social Media platform. In this master's thesis, social event analysis and data impact analysis from Turkish social media data of determined period are aimed with deep research of literature. Because of using big data, text based query methods which are developed newly are experimented.