Medya çalışanlarının sosyal medyada haber paylaşım alışkanlıkları ve yalan haber ilişkisi
Media workers' news sharing habits on social media and the relationship with fake news
- Tez No: 923279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE OSMAN OLKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Medya çalışanlarının sosyal medyada haber paylaşım alışkanlıkları ve yalan haberle ilişkisini inceleyen bu çalışma, yeni medyanın geleneksel medyadan farklılaşan dinamiklerini ve dijital platformların habercilik pratikleri üzerindeki etkilerini ele almaktadır. Çalışmanın temel amacı, medya çalışanlarının sosyal medyada haber paylaşırken doğruluk süzgecini nasıl uyguladıklarını, yalan haberle karşılaştıklarında izledikleri stratejileri ve etik hassasiyetlerini ortaya koymaktır. Yeni medyanın, bireylerin hem içerik üreticisi hem de dağıtıcı olarak aktif rol almasına olanak tanıması, yalan haberin hızla yayılma riskini artırmıştır. Bu bağlamda çalışma, medya çalışanlarının mesleki sorumluluklarının, dijital platformlardaki bireysel haber paylaşım davranışlarına yansıyıp yansımadığını incelemesi yönü ile literatüre önemli bir kazanım sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırmada nitel yöntem benimsenmiş ve derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubu, farklı medya kuruluşlarında görev yapan ve aktif olarak sosyal medyada haber paylaşan 20 medya çalışanından oluşmaktadır. Veri analizi tematik analiz yöntemiyle gerçekleştirilmiş ve elde edilen bulgular, medya çalışanlarının büyük çoğunluğunun sosyal medyada haber paylaşımında doğruluk kontrolü yaptığını, ancak teyit sürecinin süreklilik göstermediğini ortaya koymuştur. Ayrıca medya çalışanlarının, zaman baskısı ve dijital platformların hız odaklı yapısı nedeniyle bazı durumlarda yalan haberlerin yayılmasına istemeden katkı sundukları belirlenmiştir. Çalışmanın bulguları, medya okuryazarlığı ve mesleki etik bağlamında önemli öneriler sunmakta, doğruluk odaklı habercilik pratiklerinin dijital platformlara entegrasyonunun önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which examines media workers' news sharing habits on social media and their relationship with fake news, addresses the dynamics of new media that differ from traditional media and the effects of digital platforms on journalism practices. The main purpose of the study is to reveal how media workers apply the truth filter when sharing news on social media, the strategies they follow when faced with fake news, and their ethical sensitivities. The fact that new media allows individuals to take active roles as both content producers and distributors has increased the risk of fake news spreading rapidly. In this context, the study aims to provide an important contribution to the literature by examining whether the professional responsibilities of media workers are reflected in individual news sharing behaviors on digital platforms. The qualitative method was adopted in the study and in-depth interviews were conducted. The sample group consists of 20 media workers working in different media organizations and actively sharing news on social media. Data analysis was carried out using thematic analysis method and the findings obtained revealed that the vast majority of media workers check the truth in news sharing on social media, but the verification process is not continuous. It has also been determined that media workers, due to time pressure and the speed-oriented nature of digital platforms, in some cases unintentionally contribute to the spread of fake news. The findings of the study offer important suggestions in the context of media literacy and professional ethics, and emphasize the importance of integrating accuracy-oriented journalism practices into digital platforms.