Yüksek volümlü bir ERCP merkezinin kalite göstergelerinin incelenmesi; ESOGÜ Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalının 2803 olgudaki sonuçları
Analysis of quality indicators of a HİGH volume ERCP center;results of esogu faculty of medicine gastroenterology department in 2803 cases. Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine, department of internal medicine
  1. Tez No: 773644
  2. Yazar: FATMA SU DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER TEMEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ERCP endoskop ve X-Ray ışınlarının kombine olarak kullanımıyla kontrast madde verilerek pankreatikobiliyer kanalların görüntüleme işlemidir. ERCP ile ilgili en sık karşılaşılan komplikasyonlar pankreatit, kanama, perforasyon, kolanjit, kolesistit ve sedasyon ilişkili komplikasyonlardır. Retrospektif olarak yaptığımız bu çalışmada ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji bilim dalı endoskopi ünitesinde gerçekleştirilen ERCP işlemlerindeki başarı oranlarını, gelişen komplikasyonları ve bunların görülme sıklıklarını incelemeyi ve merkezimize ait başarı oranını, morbidite ve mortalite oranlarını belirlemeyi ve bu sonuçları literatür verileriyle karşılaştırmayı hedefledik. Çalışmaya 13 Şubat 2018 – 30 Kasım 2021 tarihleri arasında ESOGÜ Gastroenteroloji Bilimdalı ERCP ünitesinde yapılan 2803 işlem dahil edilmiştir. İşlem yapılan hastalar 5 ile 101 yaşları arasında olup ortalama yaş 63,35( ± 17,53) olarak bulundu. Hastaların 1403'ü (%50,05) erkek, 1400'ü (%49,5) kadındı. En sık ERCP endikasyonu 1024 hasta (%36,5) ile koledokolitiazis, ikinci sıklıkla 431 hasta (%15,3) ile malign sebeplere bağlı biliyer obstrüksiyon/darlık ve/veya tıkanma ikteri olarak saptandı. 298 hastada (%10,6) ERCP sonrası komplikasyon gelişti. En sık gelişen komplikasyon 144 hasta ile (%5,1) kanama olurken, sırasıyla 115 hastada (%4,1) hiperamilazemi, 15 hastada (%0,5) pankreatit, 15 hastada (%0,5) kolanjit, 5 hastada (%0,1) sedasyon ilişkili yan etkiler ve 4 hastada (%0,1) perforasyondu. Bizim çalışmamızda, ERCP komplikasyonları kılavuzlara nazaran daha düşük oranlarda saptanmıştır. Bunun sebebi çalışmamızın yüksek volümlü bir ERCP merkezinde, deneyimli endoskopistler tarafından yapılması erken dönemde komplikasyonların iyi yönetilmesi olabilir.
Özet (Çeviri)
ERCP is the imaging process of the pancreaticobiliary ducts by administering contrast material with the combined use of an endoscope and X-Ray. The most common complications related to ERCP are pancreatitis, bleeding, perforation, cholangitis, cholecystitis, and sedation-related complications. In this retrospective study, we aimed to examine the success rates, complications, and their incidence in ERCP procedures performed in the ESOGU Medical Faculty Hospital Gastroenterology department endoscopy unit, to determine the success rate, morbidity, and mortality rates of our center and compare these results with the literature data. Two thousand eight hundred three procedures performed in the ESOGU Gastroenterology Department ERCP unit between 13 February 2018 and 30 November 2021 were included in the study. The patients who underwent the procedure were between the ages of 5 and 101, and the mean age was 63.35 (± 17.53). Of the patients, 1403 (50.05%) were male and 1400 (49.5%) were female. The most common indication for ERCP was choledocholithiasis in 1024 patients (36.5%), and biliary obstruction/stenosis and/or occlusion icterus due to malignant causes was the second most common in 431 patients (15.3%). Complications developed after ERCP in 298 patients (10.6%). The most common complication was bleeding in 144 patients (5.1%), hyperamylasemia in 115 patients (4.1%), pancreatitis in 15 patients (0.5%), cholangitis in 15 patients (0.5%), and cholangitis in 5 patients, respectively. Sedation-related side effects were reported in 5 patiens (0.1%) and perforation in 4 patients (0.1%). In our study, ERCP complications were found at lower rates compared to the guidelines. The reason for this may be that our study was performed by experienced endoscopists in a high-volume ERCP center, and complications were well managed in the early period.