Kronik hepatit C'li hastalarda peginterferon ve ribavirin tedavisinin kan basıncı ve insülin direnci üzerine erken etkisi
Early effect of peginterferon plus ribavirin treatment on blood pressure and insulin resistance in patients with chronic hepatitis C
- Tez No: 420717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER SERİN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
İnterferon (INF) tedavisinin çesitli kardiyak yan etkilere yol açtığı gösterilmistir. INF tedavisi sırasında arteryel kan basıncı değerlerinde yükselmeler beklenebilir. Bu çalısmada, peginterferon-alfa 2b ve ribavirin tedavisinin kan basıncı (KB) üzerine olan artırıcı etkilerini ve KB ile iliskili olabilecek insülin direnci de dahil kardiyovasküler risk parametrelerinin incelenmesi amaçlandı. Çalısmaya 29 kronik hepatit C'li (KHC) hasta (16 kadın, 13 erkek; median yas: 56,5 yıl)alındı. Tedavi öncesi, tedavinin birinci haftası ve sekizinci haftası sonunda olmak üzere 24- saat ambulatuvar KB monitorizasyonu kayıtları alındı. Tedavinin sekizinci haftasında; lipit profili,insülin direnci (ĐR), vücut kitle indeksi (BMI), tam kan sayımı, transaminazlar yeniden değerlendirildi. ĐR için HOMA-IR metodu kullanıldı. Hipertansif hastalar takip boyunca kullanmakta oldukları anti hipertansif ilaçlara devam ettiler. Tedavi öncesinde 15 hasta hipertansif, 14 hasta normotansif idi. Hastaların tümünde birinci hafta ve sekizinci hafta ölçülen gündüz, gece, ortalama, sistolik ve diyastolik KB değerleriile bazal değerler arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Hipertansif hasta grubunda tedavi öncesi, tedavinin birinci haftası ve sekizinci haftası median (minimum-maksimum) sistolik KB ((sırasıyla, 134 (119-150), 133 (104-169), 132 (109-145) mmHg p= 0.07)) ve median diyastolik KB'da ((sırasıyla, 78 (70-96), 79 (57-92), 79 (58-89) mmHg p= 0.25)) anlamlı farklılık gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Adverse cardiac effects of interferon (INF) treatment have been shown previously. Some increase in the arteriel blood pressure (BP) may be expected during INF therapy. In this study we aimed to investigate the early effects of peginterferon alpha-2b plus ribavirin therapy on blood pressure and related cardiovascular risk parameters and also insulin resistance. Twenty-nine patients with chronic hepatitis C (CHC) (16 women,13 men; median age: 56.5 years) were included in the study. Twenty-four hours ambulatory blood pressure monitoring of patients was recorded at pretreatment period, after 1st week and at the end of 8th week of treatment. Lipid profile, insulin resistance (IR), body mass index (BMI), complete blood counts, transaminases were studied again in the 8th week of the study. HOMA-IR method was used for IR. Hypertensive patients continued on taking antihypertensive medicine during the study. Before the therapy, 15 patients were hypertensive and 14 were normotensive. In the analysis of all patients, the median baseline, 1st week and 8th week recordings of ABPM day time, night time, mean systolic and diastolic measurements) did not show any difference. In hypertensive patients, pretreatment, 1st week of treatment and 8th of treatment values of median systolic ((134 (119-150), 133 (104-169), 132 (109-145) mmHg, respectively; p=0.07)) and median diastolic ((78 (70-96), 79 (57-92), 79 (58-89) mmHg, respectively; p=0.25)) blood pressures were not statistically significant.