Sünnet'te itaat
Obedience in the sunnah
- Tez No: 42072
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL LÜTFÜ ÇAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Aşağıda,“SÜNNETTE lTAAT”ın incelendiği çalışmanın bir özeti olan bu araştırma, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel islâm Bilimleri Aoabilim Dalı, Hadis Bitim Dalında Doktora tezi olarak hazırlanmıştır. C&tmdAğpmum Istanbul 1995 TÜRKÇE ABSTRAKT Bir giriş ve dert bölümden oluşan bu tez, bir kavram çalışmasıdır. Girişte itaat kavramının sözlük ve ısttlahî mânaları, mâna ve muhteva yönünden tahlili, itaatin diğer bazı kavramlarla olan ilişkisi ve kaynakların değerlendirilmesi ele alınmıştır. Birinci Bölüm 'de itaatin mahiyeti w esasları incelenmiş,“Mahiyeti”kısmında, zatî itaat ile sınırları ve zorunluluk açısından itaatin nevileri; daha sonra itaat açısından tevMd, tekliflerin gücü aşmaması, itidal, kabul ve sevgi, devamlılık, kolaylık ve ihlâs gibi esaslar tetkik edilmiştir. İtaaün Allah katanda geçerli olması ve yapılabilirliliği, söz konusu esasların birlikte gerçekleşmesine bağlı olduğu vurgulanmıştır. Giriş ve Birinci Bölüm 'de, teorik ve uygulama yönünden itaatin mahiyetini kavramaya yardıma olacak bilgilerin tesbitine çalışılmıştır. Allah'a itaaün ele alındığı İkinci Bölüm 'de, Allah'a itaatin anlamı, kapsamı, mutlakhğı ve tezahürleri yamnda, sınırı, önemi ve hükmü konusunda, tesbitiere yer verilmiştir. Allah'a itaatin mutlak ve insan gücü ile sinirli olduğu, itaat kapsamında yer alan her eylemin tevhid ve itidal ölçüleri dahilinde yapılıp kabul ve sammiyete dayanması gerektiği belirtilmiştir. Peygambere itaatin işlendiği Üçüncü Bölüm'de, peygamberlerin beşeriliğL, beşere itaatin cevazı, Peygamber'e itaatin anlamı ve kapsamı yam sıra Sünnet'in bağlayıcılığı, Kur'an-Sünnet ilişkisi, Hz. Peygamber'e itaaün tezahürleri, sınırı ve hükmü üzerinde durulmuştur. Utolemre itaaün tetkik edildiği Dördüncü Bölüm'de ise, ulülemrin kimliği, ona itaaatın anlamı ve kapsamı, imamın(devletbaşkam) masum olup olmadığı, imametin Kureyşliliği, imamın tek ve erkek olma meselesi, ulülemre itaaün önemi, sınırı, hükmü, kula ibadete dönüşme şekilleri ve bu meyanda dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study which its summary gwen below prepared as ph. D. thesis under the title of“OBEDIENCE IN THE SUNNAH”in University of Marmara Institute of Social Sciences Department of Basic Islamic Sciences Hadis Department. ABSTRACT This thesis which contains an introduction and four chapter is a conceptional study. In introduction tried to explain the etymological and EterraJiy meaning of OBEDIENCE and analysing it as a conception. In the first chapter the reality and principals of obedience were studied. During the explanation of its reality has discussed the limits of obedience to God and to the others, the kinds of obedience as compelsory obedience. Oneness of Allah (Tawhid) and the term of“Taklif”which means that Allah does not require of any one what is beyond his capacity also has discussed. Within the same chapter; moderation, accepting and loving the orders, continuous, easiness and sincerity in the obedience has been examined. The aim of hte first chapter is to show the reality of OBEDIENCE theoretically and practically. Obeying to God has discussed in the second chapter. Much attention paid to the meaning of“obeying to God”and comprising of obedience and absolutely. Indication of obeying to God with its limits and importence of obeying to God also has studied in this chapter. There is absolutism in obeying to God. But this absolutism limited with man's capacity. Because, as mentioned above Allah does not require any one what is beyond his capacity. The whole activities which tie obediance contains shold be based on oneness of Allah (Tawhid) and moderation. On the other hand these activities also shold be in sincerity. Obeying to prophet has been discussed in the third chapter. Here tried to explain the situation of prophet as a mankind. The legitimacy of obeying to prophet as a mankind with it's meaning and comprising were studied. The Sunnah which is ordering compelsory obedience and voluntary obedience also has examined in the same chapter. The relations between Qur'an and Sunnah and indication of obeying to prophet, it's limits and judgement has put forward. Obeying to superior (ulü'l- emr) has discussed in the forth chapter. Who is superior and what is the meaning and the comprising of obeying to him have asked and tried to find their answers in the Qur'an and Sunnah. Is imam (a person who has the political authority) innocent and should he has to come from descents of prophet (Quraysh Tribe) and should has be man or woman and the judgiment and importance of obeying him with the limits of obeying are some of the questions which were studied in this chapter. Changing of obedience to whorship and its types has been examined.