Preeklampsi ve maternal tiroid fonksiyonları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of association between preeclampsia and maternal thyroid functions
  1. Tez No: 420722
  2. Yazar: ÜMİT ARSLAN NAYKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT EFTAL TANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamızda , preeklampsi ile tiroid fonksiyonları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Serum TSH, FT3 ve FT4 düzeyleri 50 preeklamptikgebe ve 30 normotansif gebede doğumdan önce prosperktif olarak ölçüldü.Gruplar tiroid hormonları ve obstetrik sonuçlar açısından karşılaştırıldı.Serum TSH, FT3 VE FT4 düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Ancak doğum haftası ve doğum ağırlığı açısından gruplar arasındaki fark istatiksel olarak anlamlıydı. Normotansif kontrollerle karşılaştırıldığında, preeklamptik hastalar daha erken gebelik haftasında doğurdular ve bu grupta, yenidoğan doğum ağırlığı daha düşüktü. Diğer yandan, iki grupta da , tiroid fonsiyonları ve doğum ağırlığı arasında anlamlı korelasyon saptanmadı.Bulgularımız, tiroid fonksiyonlarının preeklampside değişmediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the relationship between preeclampsia and thyroid function. Serum concentrations of TSH, FT3 AND FT4 were prospectively measured in fifty preeclamptic patients compared with thirty normotensive pregnant controls before labour. Two groups were also compared with regard to obstetrical outcome.Levels of TSH, FT3 and FT4 showed no significant difference between the preeclapmtic group and normotensive controls.Regarding obstetrical outcomes; the difference was found to be significant for gestational age at labour and birth weight between groups. preeclamptic patients delivered at earlier gestation and had lower infant birth weights compared to normotensive controls. Also, we did not find any statistically significant correlation between thyroid function and birth weight in both groups.Our findings suggest that thyroid function does not change in preeclampsia