Kutanöz malign melanoma: 1993-2002 yılları arasını kapsayan tek merkezli epidemiyolojik veriler
Cutaneous malignant melanoma: A single center epidemiological data between 1993 and 2002
  1. Tez No: 420721
  2. Yazar: SEVAL SOYOREL ERPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN ALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada; 1993-2002 yılları arasında SB Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde histopatoloji inceleme ile malign melanoma tanısı almış 168 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaşı cinsiyeti, hastalık süreleri, tümör yerleşim yeri, tümörün patolojik tipi, tümörün derinliği (Clarck) ve tümör kalınlığı (Breslovv) incelendi. Hastaların ortalama başlangıç yaşı 51.83, Erkek/Kadın oranı 1.21 idi. Malign melanomanın en sık rastlanan tipi nodüler malign melanoma (%57.1) ve en sık saptanan lokalizasyon %39.3 ile alt ekstremite idi. Tümör derinliğinde (Clarck) en sık %40 ile Clarck IV saptanırken, ortalama tümör kalınlığı 5.48 mm olarak tespit edildi. Ortalama hastalık süresi 21.7 aydı. Elde edilen sonuçlarla yapılan istatistiksel analizde yaş ile cinsiyet ve patolojik tip, cinsiyet ile patolojik tip ve tümör yerleşim yeri, tümör derinliği ile cinsiyet, tümör kalınlığı ile cinsiyet ve patolojik tip, hastalık süresiyle cinsiyet ve tümör kalınlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
In this study; 168 patients who admitted to the Ankara Oncology Training and Research Hospital between the years of 1993 and 2002 and had been diagnosed as malignant melanoma with histopathological examination were retrospectively evaluated. Patient's age, sex, duration of disease, tumor location, pathological type, tumor depth (Clark) and the tumor thickness (Breslow) were examined. The mean age of patients was 51.83 years, and male/female ratio was 1:21. The most common type of malignant melanoma was nodular malignant melanoma (57.1%), and the most frequent localization was lower extremities (39.3%). The most common tumor depth phase was Clarck IV (40.0%), while the mean tumor thickness was determined as 5.48 mm. Median disease duration was 21.7 months. In statistically analysis of obtained data, there was no statistically significant difference between age, gender and pathological type; between gender, pathological type and tumor location, between tumor depth and gender; between tumor thickness, pathological type and gender, and between the duration of illness, gender and tumor thickness.