Alerjik rinitli hastalarda mevsim öncesi immünoterapi etkinliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 420756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP FERHAN ÖZŞEKER
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmamızda, mevsimsel allerjik rinit (AR) tanısı koyduğumuz hastalara uygulanan mevsim öncesi immünoterapi (IT) ile medikal tedavi stratejilerini karşılaştırarak, mevsim öncesi kısa süreli immünoterapinin klinik ve laboratuvar etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Hastalar mevsim öncesi IT tedavisi ile polen sezonunda ihtiyaca göre ilaç kullananlar (IT grup:12 hasta) ya da sadece ihtiyaca göre ilaç kullanan (medikal tedavi alan grup:13 hasta) olmak üzere 2 grup olarak rastgele belirlendi. Hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet) dışında tedaviden önce ve sonra polen mevsimi dönemindeki göz, burun ve solunumsal semptomların skorları, yaşam kalitesi anketi, genel sağlık durumu, cilt prick testi ile aeroallergenlere duyarllığı ve metakolin bronkoprovakasyon testi (BPT) yapılarak sonuçları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to evaluate clinical and laboratory efficacy of short term preseasonal immunotherapy by comparing immunotherapy (IT) and medical treatment administered to patients diagnosed with seasonal allergic rhinitis (AR). Patients were randomized into two groups: ie those who use preseasonal immunotherapy and drugs according to their need (IT group:12 patients ) or those who use only drugs according to need (medical treatment group:13 patients ). In IT groups treatments comprised preseasonal weekly injections with grass+cereale pollen allergoid (Allergovit 015). In addition to demographic characteristics of patients, (age, sex) , eye, nose and respiratory symptoms ,medication scores in pollen season, before and after treatment, questionnaire on quality of life, general health condition, sensitivity to aeroallergens via skin prick test and metacolin bronchoprovocation (BPT) results were recorded.