Denervasyona bağlı iskelet kası atrofisinde taurin uygulamasının atrofi seyrine etkileri
Effects of taurine application on atrophied skelatal muscle by denervation
  1. Tez No: 49281
  2. Yazar: HALE SAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LAMİA PINAR YANIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
63 ÖZET Taurin, iskelet kaslarında yüksek konsantrasyonlarda bulunan, sülfür içeren bir aminoasittir. Kasta hiperpolarize edici elektrofizyolojik özelliklerinden başka, membran stabilizasyonu ve intrasellüler Ca2+ regülasyonu sağlayarak hücreleri patolojik şartlarda hızlanan Ca2+'a bağlı proteolitik aktiviteden ve oksidatrf hasardan koruyucu rol oynar. Taurinin iskelet kaslarındaki konsantrasyon dağılımı, yavaş-oksidatif liflerde daha yüksek; hızlı-glikolitik liflerde daha düşüktür. Bu araştırmada siyatik sinir nörotomisi yapılan ratlarda soleus (yavaş, oksidatif) ve gastroknemius (hızlı, glikolitik) kaslarda gelişen atrofi takibedilmiş ve deney grubuna nörotomi ile aynı zamanda başlanmak üzere (10 gün, İP, 150mg/kg) taurin tedavisi uygulanmıştır. Bu aminoasitin denerve soleus ve gastroknemius kaslarında ortaya çıkan dejeneratif değişiklikleri yavaşlatıcı etkisi, elektronmikroskop düzeyinde incelenmiş ve bulgular biyokimyasal parametrelerle desteklenmiştir. Elde edilen verilere göre kontrol grubunda nörotomiden 10 gün sonra gastroknemiusda soleusdan daha fazla olmak üzere ileri derecede dejeneratif değişiklikler ortaya çıkmıştır. Taurin verilen deney grubunda ise bu aminoasitin koruyucu etkisinin gastroknemiusta daha belirgin olduğu ve hücre hasarını soleusa nazaran daha düşük düzeyde tuttuğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY Taurine, as a sulphur containing aminoacid, is present at high concentrations in skeletal muscles. Besides its hyperpolarizing effects, taurine plays an important role on the protection of cells from the Ca2+ dependent proteolytic activity and the oxidative damage by stabilizing the cellular membrane and regulating intracellular Ca2+ concentrations. While slow oxidative fibers have high concentration of taurine, the fast glycolytic fibers have lower concentration. In this study, the effects of taurine were evaluated on the atrophic changes of soleus (slow-oxidative) and gastrocnemius (fast-glycolytic) muscles of the rats following neurotomy. After a period of 10 days, degenerative changes in gastrocnemius and soleus muscles of rats in the control group and taurine treated (150mg/kg, IP) group were studied by electronmicroscopy and also biochemical parameters were investigated. Although there were massive degenerative changes in gastrocnemius muscles of denervated controls than soleus muscles. The protective effects of taurine were found to be much more in the gastrocnemius when compared to the soleus muscle.