At the Intersectıon between Space and Non-Space: Internet Cafes in Istanbul
Mekan ve Sibermekan Arasında: İstanbul'daki İnternet Kafeler
- Tez No: 420786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
İnternet kafelerin ortaya çıkması, Türkiye'de ve dünyada İnternet erişiminin nüfusun çoğu için hâlâ bir lüks olduğunu gösteriyor. Bu anlamda İnternet kafeler, bu kafeler dışında İnternet erişimi olanlar ve olmayanlar arasındaki bilgiye erişim uçurumunu kapatmak gibi bir potansiyele sahip. İnternet kafeler düşük sosyo-ekonomik statüsü olanların bilgi toplumundan dışlanmasını önleme kapasitesine sahipler. Bunun gerçekleşmesi içinse, İnternet Kafe kullanıcılarının bu kafelerin bu yönde kullanılabileceklerinin farkında olmaları gerekiyor. Bu çalışma İstanbul'daki İnternet kafe kullanıcıların İnternet kafelerin bilgiye erişim amaçlı kullanılabileceklerinin farkında olup olmadığını öğrenmek için yürütülmektedir. Çalışma, İstanbul'da İnternet kafelerin, kahvehaneler gibi bir sosyal mekân olarak mı yoksa bilgi toplumuna erişimi sağlayan bir sibermekan olarak mı algılanıp kullanıldığı sorularına cevap arıyor. Bu soruları yanıtlamak üzere bu çalışma kapsamında İstanbul'daki İnternet kafe kullanıcılarının demografik bilgilerini, nasıl ve neden İnternet kafelere geldiklerini öğrenmek üzere bir anket çalışması ve derinlemesine görüşmelere başvuruluyor. Her iki alan araştırmasından elde edilen bulgular da SSPS 7.0 Windows paket programı ve kalitatif analizler kullanılarak değerlendiriliyor.
Özet (Çeviri)
The emergence of Internet Cafés in the world shows that Internet access is still a luxury for most of the population in Turkey and in the world. Internet Cafés closes the gap between those who can afford and those who cannot afford Internet access. The Internet Cafés have the capacity to prevent exclusion from the information society for those with low socio-economic status. However, for this to happen, the Internet Café users have to be aware of the potential use of the Internet Cafés. This study is carried out to find out the awareness of the Internet Café users in Istanbul about the potential of the Internet Cafés, and to detect whether Internet Cafés is used as a social space (much like Kahvehanes) or as cyberspaces by the Internet Café users in Istanbul. As a part of my study I conducted a field research consisting of a questionnaire and in-depth interviews to collect demographic data about the Internet Café users and assess how and why the users visit the Internet Cafés. The data and interviews are then analyzed using SSPS 7.0 for Windows packet program and qualitative analysis.