Ovulasyon indüksiyonu ve intrauterin inseminasyon sikluslarında luteal faz desteğinin gebelik oranlarına etkisi: prospektif randomize çalışma
The effect of luteal phase support to pregnancy rates in ovulation induction and intrauterine insemination cycles: prospective randomized study.
- Tez No: 420801
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DİLBAZ, DOÇ. DR. DENİZ KARÇAALTINCABA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Açıklanamayan infertil olgularda KOH/İUİ ve klomifen sitrat/İUİ sikluslarında vajinal progesteron ile luteal faz desteğinin gebelik oranlarına olan etkisini araştırmak. Gereç ve yöntem: Araştırmaya Temmuz 2009- Ocak 2011 tarihleri arasında T.C.S.B. Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnfertilite Kliniği'ne açıklanamayan infertilite tanısı ile başvuran toplam 200 hasta dahil edildi. Klomifen sitrat ve gonadotropin tedavisi verilen hastalar vajinal progesteron ile luteal faz desteği alan ve almayan olarak eşit iki gruba ayrıldı. Hastalar gebelik oranları açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Toplam 200 hastada 25 gebelik izlendi. Klomifen sitrat grubunda gebelik oranı %11, gonadotropin grubunda ise %18 idi. Gebelik oranları klomifen sitrat ve luteal faz desteği verilen grupta %10, verilmeyen grupta ise %12, gonadotropin ve luteal faz desteği verilen grupta %20, verilmeyen grupta ise %18 olarak bulundu ve hem klomifen sitrat hemde gonodotropin alan grupta luteal faz desteği gebelik oranına anlamlı katkı sağlamadı. Sonuç: Açıklanamayan infertiltesi olan çiftlerde klomifen sitrat + İUİ ve gonadotropin + İUİ sikluslarında progesteron ile luteal faz desteği yapılması konsepsiyonu artırmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to determine the effect of luteal phase support in COH/ IUI and clomiphene citrate/IUI cycles on pregnancy rates in patients with unexplained infertility. Materials and Method: This study was carried out prospectively between June 2009 and January 2011 in Infertility Units of T.C.S.B Ankara Etlik Zübeyde Hanım Maternity and Women's Health Teaching and Research Hospital. A total of 200 patients who treated with clomiphene citrate or gonadotropin were randomly allocated to recieving luteal phase support or not and groups were compared for pregnancy rates. Results: Total 25 clinical pregnancies were observed in 200 patients. Pregnancy rates were % 12 in CC+IUI cycles, % 10 with luteal phase support, % 18 in KOH+IUI cycles and % 20 with luteal phase support. No significant differences were observed for pregnancy rates in both clomiphene citrate and gonadotropin groups. Conclusion: This study showed that the luteal phase support with progesterone, has no benefical effect on pregnancy rates in both CC/IUI and COH/ IUI cycles in patients with unexplained infertility.