Diabetik erkek hastalarda homosistein ve dehidroepiandrosteron sülfat seviyelerinin koroner arter hastalığı açısından karşılaştırılması
The relationship between level of homocysteine and dehydroepiandrosterone with coronary arter disease i̇n diabetic male patients
- Tez No: 420808
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
DHEA-S düĢüklüğü ve Homosistein yüksekliği KAH açısından bağımzık risk faktörü olarak kabul görmektedir. Biz bu nedenle diyabet polikliniğimize baĢvuran diyabetik erkek hastalarda homosistein ve DHEAS ile KAH hastalığı iliĢkisini inceledik. KAH ile DHEAS düzeyleri değerlendirildiğinde istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı“ters (negatif) korelasyon”bulduk. YaĢ ile homosistein düzeyleri arasında pozitif, DHEAS düzeyi ile yaĢ arasında negatif bir korelasyon saptadık. DHEAS ve homosistein ile lipid parametreleri arasındaki korelasyon incelendiğinde; total kolesterol düzeyi DHEAS arasında pozitif bir korelasyon, trigliserid düzeyi ile homosistein arasında negatif bir korelasyon bulduk. ÇalıĢmamızda; KAH risk faktörleri arasında bulunan nefropati , retinopati , metabolik sendrom , hipertansiyon süresiyle ile KAH arasında pozitif korelasyon bulduk. Ancak diabet 65 süresi ile nefropati ve retinopati arasında pozitif korelasyon olmasına ragmen; diabet süresi , lipid paremetreleri, HbA1C ile KAH arasında iliĢki tespit etmedik. Biz çalıĢmamızda DM süresi, KAH ve metabolik sendrom ile homosistein arasında iliĢki tespit etmedik. Bunuda diabetiklerdeki homosistein seviyelerinin düĢüklüğüne bağladık. Sonuç olarak homosisteinin diyabetik bireylerde KAHaçısından yerini inceleyen daha ileri çalıĢmalara ihtiyaç olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Low DHEA-S and hihg homocystein levels are independent risk factors for CAD. Therefore, we investigated the relationship between level of DHEA-S and homocystein with CAD in diabetic male patients admitted to our clinic. We have found a statistically highly significant ''reverse (negative) correlation'' between DHEA-S level and CAD. A positive correlation between age and homocystein level, negative correlation between age and DHEA-S level was found. We also analyzed the correlation between DHEA-S, homocystein levels and lipid parameters. There was a positive correlation between total cholesterol level and DHEA-S level and a negative correlation between homocystein and triglyceride have levels. In this study; we have found a relationship between duration of CAD risk factors (nephropathy, retinopathy, metabolic syndrome, hypertension) and CAD. Although there was a positive correlation between the duration of diabetes with nephropathy and retinopathy; there was no association between duration of diabetes, lipid parameters, HbA1C with CAD. In this study; there was no relationship between duration of diabetes mellitus, CAD and metabolic syndrome with homocystein levels. We thought that, this is due to low homocystein levels in diabetic patients. As a result; there is a need for further studies investigating the importance of homocystein levels for CAD in diabetic patients.