Hisarcık-Espey bölgesi bor killerinde eser elementlerin tayini ve rubidyumun kazanılması
Determination of trace elements in the boron clays of Hi̇sarcik- Espey region and separation of rubidyum by solvent extraction
  1. Tez No: 420818
  2. Yazar: BENGÜ ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hisarcık-Espey bölgesinde çeşitli zonlardan alınan Eti Maden işletmesinin atığı olan borlu killerde eser elementlerin tayini yapılarak, seçilen bir borlu kil numunesinden rubidyum kazanılmaya çalışılmıştır. Bor yataklarındaki killerle çalışmamızın nedeni Li, Rb, Cs, vb .eser elementlerin oranının bu killerde yüksek olmasıdır. Numuneleri çözme çalışmalarında çözücü türü, kavurma sıcaklığı, liç süresi ve katı/sıvı oranı parametreleri denenmiş; rubidyumun çözeltiye alınması için uygun şartlar belirlenmiştir. Rubidyum, taç eterle solvent ekstraksiyonu metoduyla, pikrik asitli ortamda ekstre edilmiş; uygun asitle geri kazanılmıştır. RbCl tuzundan hazırlanan çözelti ile pH, taç eter derişimi, organik çözücü türü, geri alma asidinin türü ve derişimi parametreleri denenmiştir. Uygun koşullar borlu kil numunesi ve belgeli standart referans maddeye uygulanmıştır. Orijinal numune ve sentetik numuneyle elde edilen deney sonuçları birbiriyle uyumludur.
Özet (Çeviri)
The trace elements in boron clays which is the waste of Eti ? Maden Factory in Hisarcık ? Espey area is determined and extraction behavior of rubidium that the waste of boron clay with a crown ether has been studied. The reason of prefering boron clays that the boron clays have more percentage of trace elements Li, Rb, Cs etc. Roasting temperature, kind of solvent, solvent concentration, and solid - liquid ratio are studied than the optimum conditions that is rubidium taken into the solution are determined. The extraction behavior of rubidium with 18 Crown 6 in nitrobenzen from picric acid and the back extraction are investigated. A stock solution of rubidium is prepared by dissolving accurately weighed RbCl in deiyonized water. Than pH, concentration of crown ether, concentration of picric acid, kind of diluent, kind of stripping agent have studied. The optimum conditions set out to the boron clay and the certificated standart referans material. The results that the boron clay and the solution are good agreemant with each other.