Spinosyn grubu bazı insektisitlerin börülce tohum böceği, Callasobruchus maculatus (F.) (Coleoptera: Bruchidae)'a karşı rezidüel toksisitesinin belirlenmesi
Determination of residual toxicity of spinosyn group insecticides against cowpea weevil, (Callasobruchus maculatus (F.) (Coleoptera: Bruchidae))
- Tez No: 420817
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mevcut çalışmada laboratuar koşullarında Spinosyn grubu insektisitler Spinosad, Spinetoram ve sentetik piretroid insektisiti Deltamethrin'in solüsyon halinde nohut üzerinde Callasobruchus maculatus (F.) erginlerine karşı rezidüel toksisitesi araştırılmıştır. Bu kapsamda C. maculatus erginlerine karşı 7 gün süreyle nohut üzerinde solüsyon halde Spinosad'ın 6, 12, 24, 48, 72 ve 108 ppm (mg aktif madde/l su/500 g ürün), Spinetoram'ın 6, 12, 24, 48 ve 60 ppm (mg aktif madde/l su/500 g ürün) ve Deltamethrin'in 7.5, 15, 31.25, 62.5, 125 ve 250 ppm (mg aktif madde/l su/500 g ürün) konsantrasyonlarında biyolojik testler yürütülmüştür. Nohut yüzeyine solüsyon halde püskürtülen Spinosad'ın 48 ppm konsantrasyonun 7. günde, 72 ve 108 ppm konsantrasyonlarda 3. günde, Spinetoram'ın 48 ppm konsantrasyonda 5. günde ve yüksek konsantrasyonda (60 ppm) 3. günde, Deltamethrin' in düşük konsantrasyonların (31.25 ppm) 3. günde, 62.5 ppm ve üstündeki konsantrasyonlarda 1. günde C. maculatus erginlerinin hemen hemen %100' ünün felç olduğu ya da öldüğü görülmüştür. 7 gün süreyle uygulanmış Spinosad ve Spinetoram'ın C. maculatus erginlerine karşı LC50 değerleri sırasıyla 17.627 ve 3.177 ppm bulunmuştur. Spinosad'ın 72 ve 108 ppm konsantrasyonlarda hiç yeni nesil çıkışı görülmezken 48 ppm konsantrasyonda ise yeni nesil ergin çıkışları 1 birey olarak bulunmuştur. Spinetoram'ın 48 ve 60 ppm konsantrasyonlarında nesil ergin çıkışları sırasıyla 3 ve 1 bireyin altında kalmışken 6, 12 ve 24 ppm konsantrasyonlarda ise yeni nesil ergin çıkışları 29, 13 ve 5 birey bulunmuştur. Deltamethrin' in 31.25, 62.5, 125 ve 250 ppm konsantrasyonlarında hiç yeni nesil ergin çıkışı görülmezken 7.5 ve 15 ppm konsantrasyonlarda ise yeni nesil ergin çıkışları sırasıyla 3 ve 2 bireyin altında kalmıştır. Ancak, düşük konsantrasyonlarda C. maculatus erginlerine karşı en yüksek etkinliği Deltamethrin'de elde edilmiş olup bunu Spinetoram ve Spinosad takip etmiştir. Sonuç olarak bu çalışma Spinosyn grubu Spinetoram ve Spinosad bileşiklerin ürüne solüsyon halde uygulamasının depolanmış baklagillerde sorun olan C. maculatus mücadelesinde kullanılabilme potansiyelini ortaya çıkarmış ve konvensiyonel sentetik insektisitlere alternatif olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In present study, residual toxicity of Spinosyn group insecticides Spinosad, Spinetoram and synthetic pyrethroid insecticide Deltamethrin solution efficacy were evaluated on chickpeas against adult of Callasobruchus maculatus (F.) under laboratory condition. In laboratory bioassay, C. maculatus adults on chickpeas were exposed to Spinosad 6, 12, 24, 48, 72 and 108 ppm (mg active substance/l water/500 g product), Spinetoram 6, 12, 24, 48 and 60 ppm (mg active substance/l water/500 g product) and Deltamethrin 7.5, 15, 31.25, 62.5, 125 ve 250 ppm (mg active substance /l water/500 g product) concentrations for 7 days. %100 paralyze and mortality rate of C. maculatus adults were recorded on surface treated chickpeas by Spinosad at 48 ppm concentration 7. day, 72 and 108 ppm 3. day, Spinetoram at 48 ppm 5. day and above concentration (60 ppm) 3. day, Deltamethrin at lower concentration (31.25 ppm) 3. day, 62.5 ppm and its above concenrations 1. day. LC50 values of C. maculatus adults 17.627 and 3.177 ppm were recorded 7 days after exposure to Spinosad and Spinetoram respectively. At Spinosad concentrations of 72 and 108 ppm no progeny production was observed while at 48 ppm concentration progeny production was 1 adult. At Spinetoram concentrations of 48 and 60 ppm progeny production was less than 3 and 1 adult respectively while at 6, 12 and 24 ppm concentrations progeny production was 29, 13 and 5 adults. At Deltamethrin concentrations of 31.25, 62.5, 125 and 250 ppm no progeny production was observed while at 7.5 and 15 ppm concentrations progeny production was less than 3 and 2 adults. However, Deltamethrin showed the highest efficacy at lower concentrations against C. maculatus adults followed by Spinetoram and Spinosad. In conclusion, this study indicated that Spinosyn group insecticide as a solution on stored products would be potential of controlling major stored leguminocae pest C. maculatus and be an alternative for conventional synthetic insecticides.