Türkiye'de bütçe açıkları ile kamu borçlanması arasındaki ilişki: 1970-2014 dönemi
The relationship between budget deficit and public debt in Turkey: the period of 1970-2014
  1. Tez No: 420820
  2. Yazar: HASRET GENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı bütçe açıkları ile kamu borçlanması arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Bu bağlamda öncelikle bütçe açığı kavramı, bütçe açığı türleri ve bütçe açığına yönelik iktisadi yaklaşımlara değinilmiştir. Ardından bütçe açığının finansman kaynağı olarak kamu iç ve dış borçlanması iki alt başlık artında incelenmiştir. Türkiye'de 1970-2014 dönemine ait bütçe dengesi, kamu iç ve dış borçlanmasının gelişimi analiz edilmiştir. Türkiye'de 1970-2014 döneminde bütçe dengesi ile kamu iç borç, dış borç ve toplam kamu borç stoku ilişkisi VAR Granger nedensellik analiziyle test edilmiştir. VAR Granger nedensellik analizi ile tahmin edilen modellerin sonucuna göre seriler arasında uzun dönemli herhangi bir nedensellik ilişkisi bulunmazken kısa dönemde bütçe açıkları ile iç borçlanma ve toplam kamu borçlanması arasında çift yönlü bir nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper is to determine the existence of any causality relationship between budget deficit and public debt. In accordance with this purpose, primarily, budget deficit, its types and the economical approach in regard to budget deficit are addressed. Later, public debt, as part of source of finance of budget deficit, is examined, by dividing into two subbranches in the form of internal and external debt. The progress of budget balance, public internal debt and public external debt belong the period of 1970-2014 in Turkey is analyzed. The relationship between budget balance and public internal debt stock, public external debt stock and total public debt stock in the period of 1970-2014 in Turkey is tested with VAR Granger Causality Analysis. Acording to the models which estimate with VAR Granger Causality Analysis, while no causality relationship between series is detected in the long term, a bidirectional relationship is determined between budget deficit and public internal debt and total public debt in the short term.