Sinus valsalva anevrizmalarının cerrahi tedavisi
Surgical treatment of sinus valsalva aneurysm
  1. Tez No: 420830
  2. Yazar: SABİT SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ ÖZLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sinus Valsalva Anevrizmalarının Cerrahi Tedavisi Amaç;Sinus valsalva anevrizmaları ,rüptüre hastalarda acil cerrahiye ihtiyaç duyulan nadir kardiyak bir patolojidir. Biz 1985 ve 1996 yılları arasında rüptüre olmuş sinus valsalva anevrizmalarında kiniğimizin cerrahi tamir metodlarını rapor ettik. Materyal&Metod:Hastaların yaşları 17 ile 65 yaşları arasında, ortalama yaş 68.75 idi.Hastaların 11'i(%68.75) erkekti.Ek kardiyak anomaliler ( 7 hasta VSD li,bir hastada PFO,bir hastada Mixoma,3 hastada AY mevcuttu) 13 hastada mevcuttu(%81.25).Anevrizmalar çoğunlukla sağ koroner sinus den kaynaklanmaktaydı(%58.8).Direkt sütür tekniği 10 hastada uygulanırken,6 hastada yama tekniği kullanılmıştır. Bulgular:Erken mortalite bir hasta ile birlikte %6.25 idi.NHYA kapasitesindeki düzelme önemli idi((1.9±0.2 vs.
Özet (Çeviri)
Surgical treatment of sınus valsalva aneurysm Object: Aneurysm of Sinus valsalva is a rare cardiac pathology which needs urgent operation to in patients with rupture. We reported our method of surgically repairing of ruptured sinus valsalva aneurysm operated during 1985-2000. Material & Methods: The mean age was 35.8, ranging between 17 to 65 years. Eleven patients (68.75) were male. Additional cardiac anomalies ( VSD in 7, PFO in one, Mixoma in one, AY in 3 patients) were associated in 13 patients (81.25%). Aneurysms were originated mostly from right coronary sinus (58.8%). Patch was used for surgical repair in six cases, whereas direct suturing technique was performed in 10. Results: Early mortality was 6.25% with one patient. The decrease in NYHA functional capacity was significant (1.9±0.2 vs.