St segment yükselmeli akut miyokart infarktüslü hastalarda başvuru ortalama trombosit hacmi ile fibrinolitik tedavi sonrası st segment rezolüsyonu arasındaki ilişki
Association between admission mean platelet volume and st segment resolution after thrombolytic therapy for acute myocardial infarction
  1. Tez No: 420831
  2. Yazar: ÖZGÜR KIRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş: Akut miyokart infarktüsünün patogenezinde trombosit agregasyonunun önemli bir rolü vardır. Trombosit aktivitesinin göstergesi olan ortalama trombosit hacminin (OTH) akut koroner sendromlarda, sağlıklı kişilerle karşılaştırıldığında daha yüksek olduğu ve miyokart infarktusu icin bağımsız bir risk faktörü olabileceği bildirilmiştir. Çalışmamızda ST yükselmeli akut miyokart infarktüslü hastalarda, başvuru ortalama trombosit hacmi ile fibrinolitik tedavi sonrası ST-segment rezolüsyonu arasındaki ilişki değerlendirildi. Çalışma planı: Çalışmada, ST yükselmeli akut miyokart infarktüsü ile başvuran ve göğüs ağrısının ilk 12 saati içinde trombolitik tedavi uygulanan ardışık 232 hasta geriye dönük olarak incelendi. Hekimin kararı ile 118 hastaya streptokinaz, 114 hastaya rekombinan doku tipi plazminojen aktivatörü uygulandı. Fibrinolitik tedavi öncesinde alınan kan örneklerinde OTH ölçüldü. Her hastaya tedavi başarısını ve miyokardiyal reperfüzyonu değerlendirmek için, fibrinolitik tedavi başlangıcı ile 60-90 dakika sonra elektrokardiyografi kaydı alındı ve ST-segment rezolüsyonu hesaplandı.. Bulgular: Fibrinolitik tedavi sonrası 154 hastada (%67) %50'den fazla ST-segment rezolüsyonu saptanırken, 78 hastada (%33) %50'den az ST-segment rezolüsyonu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Platelet aggregation plays an important role in the pathogenesis of acute myocardial infarction. Mean platelet volume (MPV), a marker of platelet reactivity, have been shown to be independent risk factor of myocardial infarction outcomes and increased in acute coronary syndromes compare with healty individuals. We evaluated the association between admission MPV and ST-segment resolution after fibrinolytic therapy in ST-segment elevation myocardial infarction patients. Study design: We retrospectively evaluated 232 consecutive patients with STelevation AMI, who received fibrinolytic therapy within 12 hours of chest pain 118 patients received streptokinase and 114 patients received recombinant tissue-type plasminogen activator, based on the decision of the physician. Blood samples were obtained to determine admission mean platelet volume and fibrinolytic therapy was administered. Electrocardiography was performed after 60-90 minutes begining of fibrinolytic therapy and ST-segment resolution assessed to determine sufficiency of myocardial perfusion. Results: After fibrinolytic therapy, >50% ST-segment resolution aschieved in 154 patients (67%), whereas 78 patients (33%) had insufficient ST-segment resolution.