Asendan aorta anevrizmalarında cerrahi tedaviden sonra, geç dönemde arkus aorta ve torasik aortada anevrizma gelişme sıklığının araştırılması
Investigation of the frequency of arcus and thoracic aortic aneurysms that develop in the late period after surgical treatment of ascending aortic aneurysms
- Tez No: 655806
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZTEKİN OTO
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Asendan aorta anevrizmalarında cerrahi tedaviden sonra, geç dönemde arkus ve torasik aortada anevrizma gelişme sıklığının araştırılması. Giriş ve Amaç: Assendan Aort Diseksiyonu ve ya Anevrizması nedeni ile cerrahi tedavi gören hastaların ilerleyen yıllarda sinüs valsalva, arcus aorta ve torasik aortasında genişleme, diseksiyon flep devamı veya rüptür görülmektedir. Bu çalışmanın amacı asendan aorta her hangi cerrahi girişim yapılan hastalarda geç dönemde arkus ve inen aortda anevrizma insidansının belirlenerek bunların erken dönemde tanısını sağlayarak elektif cerrahi girişimlerini sağlayarak ve bu hastalarda mortalite ve morbiditesinin azaltılmasını sağlamaktır. Gereç ve Yöntem. 2010-2020 arası son 10 yılda asendan aortaya cerrahi tedavi yapılan olguların, postoperatif kontrol görüntüleme sonuçları ve hastane arşiv kayıtları üzerinden hastaların geç dönem sonuçları, aort çapları ve diğer klinik bulguları değerlendirilmiştir. Yapılan görüntüleme tetkikleri Radyoloji Anabilim Dalı'ndan aynı öğretim üyesi tarafından tekrar amaca yönelik değerlendirilmiş ve veri toplanmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi ana bilim dalında 2010-2020 tarihleri arasında her hangi nedenle assendan aortasına cerrahi tedavi uygulanan 197 hasta retrospektiv olarak incelenmiştir Kontrollere düzenli gelen hasta sayısı 61 olmuş olup,çalışmaya 61 hastanın üzerinden devam edilmiştir ve aort çaplarında artışlar gözlenmiştir. Bulgular ve Sonuç: Greft ile ilişkili komplikasyon 5 hasta (%8,2) da görüldü. Greft distali 5 cm'den büyük olan 2 hasta (%3,3) vardı.Greft çevresi hematom görülen: 2 hasta (%3,3) vardı. Greft çevresinde kontrastlanma görülen 1 hasta (%1,6) vardı. Takiplerinde Sinüs Valsalva'da artış izlenen 11 hasta (%18) vardı.0,5cm'den daha az artış olan 4 hasta (%9,5).0,5-1 cm arasında artış olan 7 hasta (%16,7)1 cm'den daha fazla artış olan 6 hasta (%14,3) vardı. Hastaların takip sürecinde sinüs valsalvadaki ortalama değişim artış yönünde olup 0,21cm±0,16cm olarak görüldü. Bu değerlendirmede sinüs valsalva çapı, artan ve azalan tüm hastalar ele alındı. Hastaların sinüs valsalva çaplarındaki değişim üzerinde preoperatif ve postoperatif dönem ölçümleri arasında,artış veya azalma yönünde anlamlı değişiklik olmadığı görüldü. (p=0,147) Takiplerinde Arcus Aorta'da artış izlenen 29 hasta (%47,5) vardı.0,5cm'den daha az artış olan 15 hasta (%24,6),0,5-1 cm arasında artış olan 6 hasta (%9,8),1 cm'den daha fazla artış olan 8 hasta (%13,1) vardı.Hastaların takip sürecinde arcus aortadaki ortalama değişim artış yönünde olup 0,69cm±0,18cm olarak görüldü Hastaların arcus aorta çaplarındaki değişim üzerinde preoperatif ve postoperatif dönem ölçümleri arasında,artış yönünde istatistiksel olarak anlamlı şekilde değişim olduğu görüldü (p=0,0001). Takiplerinde Torakal Aorta'da artış izlenen 22 hasta (%36,1) vardı.0,5cm'den daha az artış olan 12 hasta (%19,7),0,5-1 cm arasında artış olan 6 hasta (%9,8),1 cm'den daha fazla artış olan 4 hasta (%6,6) vardı. Hastaların torakal aorta çaplarındaki değişim üzerinde preoperatif ve postoperatif dönem ölçümleri arasında,artış yönünde istatistiksel olarak anlamlı şekilde değişim olduğu görüldü (p=0,0001). Takiplerinde Sinüs Valsalva'sı 5 cm'den daha büyük olan 3 hasta (%4,9), Arcus Aorta'sı 5 cm'den daha büyük olan 7 hasta (%11,5), Torakal Aorta'sı 5 cm'den daha büyük olan 4 hasta (%6,6),Takiplerinde diseksiyon flebi devamlılık gösteren 10 hasta (%16,4) olduğu görüldü. Assendan Aort Diseksiyonu ve ya Anevrizması nedeni ile cerrahi tedavi gören hastaların ilerleyen yıllarda sinüs valsalva,arcus aorta ve torasik aortasında genişleme,diseksiyon flep devamı veya rüptür görülmüş olması üzerine bu hasta qruplarının daha sık takip edilmesi gereksinimi çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of the frequency of aneurysm development in the arcus and thoracic aorta in the late period after surgical treatment in ascending aortic aneurysms. Introduction and Objective: Patients undergoing surgical treatment for Ascending Aortic Dissection or Aneurysm have enlarged sinus Valsalva, arcus aorta and thoracic aorta, dissection flap continuation or rupture. The aim of this study is to determine the incidence of aneurysms in the arcus and descending aorta in the late period in patients who underwent any surgical intervention in the ascending aorta, by providing early diagnosis of these aneurysms, and to provide elective surgical interventions, and to reduce mortality and morbidity in these patients. Material and Method: The late period results, aortic diameters, and other clinical findings of the patients who underwent surgical treatment to the ascending aorta in the last 10 years between 2010 and 2020 were evaluated through postoperative control imaging results and hospital archives. The imaging examinations performed were re-evaluated by the same faculty member from the Radiology Department and data were collected. 197 patients who underwent surgical treatment of the ascending aorta between 2010 and 2020 in the Department of Cardiovascular Surgery at Dokuz Eylul University Hospital, for any reason, were retrospectively analyzed. The number of patients who came to the controls regularly was 61, the study continued with 61 patients, and increases in aortic diameters were observed. Findings and Conclusion: Graft-related complications were seen in 5 patients (8.2%). 2 patients (3.3%) with a distal graft larger than 5 cm. Graft circumference hematoma was observed in 2 patients (3.3%). There was 1 patient (1.6%) with extravasation. There were 11 patients (18%) with an increase in Sinus Valsalva in their follow-up. 4 patients (9.5%) with an increase of less than 0.5 cm. 7 patients (16.7%) with an increase of 0.5-1 cm. There were 6 patients (14.3%) with an increase of more than 1 cm. During the follow-up period of the patients, the mean change in sinus Valsalva increased and was observed as 0.21cm ± 0.16cm. In this evaluation, sinus Valsalva diameter, increasing and decreasing patients were considered. It was observed that there was no significant change in the direction of increase or decrease in the changes in the sinus Valsalva diameter between the preoperative and postoperative period measurements. (p = 0.147) In their follow-up, there were 29 patients (47.5%) with an increase in Arcus Aorta, 15 patients (24.6%) with an increase of less than 0.5 cm, 6 patients with an increase of 0.5-1 cm (9,8%), there were 8 patients (13.1%) with an increase of more than 1 cm. During the follow-up period of the patients, the mean change in the arcus aorta increased and was observed as 0.69cm ± 0.18cm. It was observed that there was a statistically significant change in the direction of increase between the preoperative and postoperative period measurements on the change in the diameter of the arcus aorta of the patients (p = 0.0001). There were 22 patients (36.1%) with an increase in the Thoracic Aorta during their follow-up, 12 patients (19.7%) with an increase of less than 0.5 cm, 6 patients with an increase of 0.5-1 cm (9,8%), there were 4 patients (6.6%) with an increase of more than 1 cm. It was observed that there was a statistically significant change in the direction of increase between the preoperative and postoperative period measurements on the change in the thoracic aorta diameter of the patients (p = 0.0001) In their follow-up, 3 patients with Sinus Valsalva greater than 5 cm (4.9%), 7 patients with Arcus Aorta greater than 5 cm (11.5%), Thoracic Aorta more than 5 cm 4 patients (6.6%) older, 10 patients (16.4%) with continuity dissection flap during follow-up. Patients who underwent surgical treatment for Ascending Aortic Dissection or Aneurysm had an enlargement, dissection flap continuation, or rupture in the sinus Valsalva, arcus aorta, and thoracic aorta in the following years, resulting in the need to follow up these patient groups more frequently.