Uluslararası deniz ticari taşımacılığında Türkiye'nin yeri
Turkey's position in the international seaborne trade
  1. Tez No: 420832
  2. Yazar: ALPEREN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HÜSEYİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Marine, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada uluslararası deniz ticari taşımacılığı ve Türkiye'nin bu sektördeki yeri tüm boyutlarıyla incelenmektedir. Türkiye'nin sektördeki konumu sebep ve sonuçlarıyla irdelenmekte ve bu sebeple üç tarafı denizlerle çevrili, gelişmekte olan bir ekonomiye sahip olan Türkiye'nin bu sektörde gelişebilmesi ve dünyada önemli bir konuma gelebilmesi için çeşitli önerilerde bulunulmaktadır. Çalışma dört ana bölümden ve bu bölümlere bağlı alt bölümlerden ve başlıklardan oluşmaktadır. Deniz ticari taşımacılığının uluslararası alandaki konumu ve gelişimi ile; Türkiye'nin deniz ticari taşımacılığı gelişimi, mevcut durumu ve diğer ülkelerle karşılaştırılması, analizlerle ve istatistiksel verilerle desteklenmektedir. Birinci bölümde, konuyla alakalı daha önce yapılan benzer çalışmalara değinilmektedir. İkinci bölümde uluslararası deniz ticari taşımacılığından bahsedilmekte ve taşımacılık ve taşımacılık çeşitleri incelenmektedir. Uluslararası deniz ticari taşımacılığını etkileyen gemiler, bayrak unsuru, limanlar, terminaller ve denizcilik piyasaları gibi konulardan söz edilmektedir. Ton ve tonaj kavramları açıklanmakta ve uluslararası deniz ticari taşımacılığının önemi, fonksiyonları ve tarihsel gelişimi anahatlarıyla verilmektedir. Son olarak da, uluslararası deniz ticari taşımacılığının günümüzdeki mevcut durumu analiz ve istatistiklerle yansıtılmaktadır. Üçüncü bölümde, Türkiye'nin deniz ticari taşımacılığı incelenmektedir. Türkiye'deki deniz ticari taşımacılığının tarihsel gelişimi anlatılmakta; Osmanlı dönemi, Cumhuriyet dönemi ve 2000'li yıllardan sonraki dönemler ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Tarihsel gelişimden sonra da Türkiye'deki deniz ticari taşımacılığının mevcut durumundan bahsedilmekte ve bu konumu etkileyen çeşitli unsurlardan söz edilmektedir. Bu unsurlarla ilgili analiz ve istatistiksel verilerden yararlanılmaktadır. Dördüncü bölümde, Türkiye'nin uluslararası deniz ticari taşımacılığında dünyadaki ve çevresindeki bazı ülkelerle karşılaştırılması yapılmaktadır. Bu bölümde, çok çeşitli analizler ve istatistiksel yöntemler kullanılmakta ve yapılan karşılaştırmalar sonucunda Türkiye'nin sektördeki konumu gözler önüne serilmektedir. Sonuç bölümünde ise; çalışma sonucunda elde edilen bulgular ve sonuçlardan bahsedilmektedir. Bunlardan yararlanarak da, Türkiye'de deniz ticari taşımacılığının geliştirilmesi için çeşitli tavsiyelerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
International seaborne trade and Turkey's position in the sector is researched within all details in this dissertation. Turkey's position in the sector is studied with its causes and consequences and some advices are given by means of this for Turkey's improvement and reaching to an important position in this sector which is surrounded by the seas around its three sides and has a progressing economy. The dissertation is formed with four main chapters, sub - chapters and titles that are attached to main chapters. Seaborne trade's position in international field and progress, Turkey's seaborne trade progress, status and comparison with other countries are all supported with analysises and statistical datas. In the first chapter, some other similar researchs are mentioned that are related with this dissertation's title. In the seond chapter, international seaborne trade is noticed and transportation types are examined. The subjects like the vessels, flag issue, ports, terminals and maritime markets which affect international seaborne trade are talked about. Ton and tonnage terms are expressed and international seaborne trade's emphasis, functions and historical development are given in outlines. Finally, international seaborne trade's current status is reflected with analysises and statistics. In the third chapter, Turkey's seaborne trade is studied. Seaborne trade's historical development in Turkey is told; Ottoman period, Republic period and the period after 2000s are handled in detail. After historical progress; seaborne trade's current status in Turkey is talked about and some elements are mentioned which affect this status. It is benefited from analysises and statistical datas that are related with these elements. In the fourth chapter, Turkey's comparison in international seaborne trade is made with some countries in the world and its region. In this chapter, many analytical and statistical methods are used and Turkey's position is determined after this comparison's result. In the conclusion part, findings and results are talked about after this research. Some suggestions are made to improve Turkey's seaborne trade regarding these results.