Göğüs hastalıkları hastanesi çalışanlarında tüberküloz enfeksiyon riskinin tüberkülin deri testi ile değerlendirilmesi
Evaluation of tuberculosis infection risk by tuberculin skin test among health care workers in a chest diseases hospital
  1. Tez No: 420853
  2. Yazar: MELİKE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN TUNCAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Tüberküloz ülkemizde ve dünyada halen önemli bir sağlık problemidir. Son yıllarda, çok ilaca dirençli tüberküloz olgularının artmasıyla sağlık çalışanlarındaki enfeksiyon riskini azaltacak önlemlerin alınması daha önemli hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı göğüs hastalıkları hastanesi ve göğüs hastalıkları kliniği olmayan genel bir hastane çalışanlarında tüberkülin deri testi (TDT) konversiyonu değerlendirilerek tüberküloz basiline maruziyetin tüberküloz enfeksiyonu riskine etkisinin belirlenmesidir. Materyal ve Metod: Bu prospektif çalışmada, hastanelerde en az bir yıl arayla iki kez tüberkülin deri testi uygulanarak ve TDT konversiyonu saptanarak iki hastanedeki sağlık çalışanları arasındaki tüberküloz enfeksiyonu riski karşılaştırıldı. TDT endurasyon büyüklüğünde 10 milimetre ve üzerindeki artış konversiyon olarak kabul edildi. 0,05'in altındaki p değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Toplam 201 kişiye 12 ile 18 ay arayla iki kez TDT yapıldı. Katılımcıların 126 (%62,7)'sı kadın, 75 (%37,3)'ü erkekti.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Tuberculosis is still an important health problem both in our country and around the world. Given that the frequency of multi-drug resistant tuberculosis infection increased in recent years, setting preventive measures that would decrease the risk of tuberculosis infection in health care workers became more crucial. The aim of this study is to determine the effect of exposure to tuberculosis patients on the risk of tuberculosis infection through evaluation of tuberculin skin test (TST) conversions in health professionals working both in a chest diseases hospital and another hospital with no chest diseases clinic. Material and Methods: In this prospective study, two TSTs were performed at least 12 months apart in health care workers of two different hospitals. TST conversions were determined and tuberculosis infection risks among the workers of those hospitals were compared. At least 10 mm increase in secondary TST induration diameter was considered as conversion. A p value less than 0.05 was accepted as statistically significant. Results: In total, 201 subjects had two TSTs 12 to 18 months apart. One hundred and twenty-six (62.7%) of the participants were female and 75 (37.3%) were male.