Üreteropelvik bileşke darlığında rol oynayan hücresel yapıların kalitatif ve kantitatif değerlendirilmesi
The immunohistochemical examination of cytologic structures in the pathogenesis of pelviureteric junction obstruction
  1. Tez No: 420854
  2. Yazar: UFUK YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVEND ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Üreteropelvik Bileşke Darlığında Rol Oynayan Hücresel Yapıların Kalitatif ve Kantitatif Değerlendirilmesi Giriş ve Amaç: Üreteropelvik bileşke darlığı (ÜPBD) patogenezinde interstisyel Cajal hücreleri (İCH)'nin fonksiyon ve yapıları üzerinde durulmuştur. Çalışmamızda, İCH'lerin ÜPBD'deki yoğunluk ve dağılımındaki değişimlerini incelemenin yanında sinirsel yapılar ve hücresel değişiklikleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2006-2013 yılları arasında intrensek ÜPBD tanısıyla dismembered pyeloplasti yapılan 30 olgu ile böbrek tümörü nedeniyle radikal nefrektomi yapılan 10 olgunun ÜPB kesitlerine Hematoksilen-Eosin (H-E) ve Masson'un Trikrom boyamasının yanında CD117, S100 protein, sinaptofizin ve Connexin 43 (Cx 43) antikorlarıyla immünohistokimyasal (İHK) boyama yapıldı. Aynı zamanda kesitlerde fibrozis, düz kas hipertrofisi/atrofisi ve kronik yangı gibi değişiklikler kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The Immunohistochemical Examination of Cytologic Structures in the Pathogenesis of Pelviureteric Junction Obstruction Introduction and Aim: Functional and structural studies of interstitial Cajal cells (ICCs) were observed in the pathophysiology of pelviureteric junction obstruction (PUJO). We aimed to evaluate these cells' density and distribution changes. Besides, we assessed the cellular changes and neuronal structures in PUJO. Material and Method: In our institute, the UPJ sections of 30 cases, who underwent dismembered pyeloplasty with the diagnosis of intrinsic PUJO between 2006-2013, and 10 cases, who underwent radical nephrectomy were stained with Haematoxylin -Eosin (H-E) and Masson's Tricrome. Also CD117, S100, synaptophysin and Connexin 43 (Cx 43) immunstaining were performed with all sections using CD117, S100, synaptophysin and connexin 43 (Cx 43) antibodies. At the same time, fibrosis, smooth muscle cell (SMC) hypertrophy/atrophy and chronic inflammation were recorded in the sections.