İnsan kadavra tırnağının biyomateryal olarak tavşan orbita tabanı kemik rekonstrüksüyonunda kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the use human cadaveric nail as a biomaterial reconstructi̇on of the rabbit orbital floor.
- Tez No: 420858
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL UĞURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Orbita duvarlarını oluĢturan kemik yapılar içinde en zayıf bölge, aynı zamanda maksiller sinüsün tavanını da oluĢturan orbita tabanıdır. Maksillofasiyal travmaların yaklaĢık %20‟sinde orbita tabanını ilgilendiren patoloji mevcuttur. Orbita tabanı onarımında otogreftler, allogreftler ve alloplastik materyaller kullanılmaktadır ancak hangi materyalin daha uygun olduğu konusunda henüz bir fikir birliği yoktur. Tırnak yarı sert bir yapıda olduğundan kolayca Ģekillendirilebilmekte ve canlı hücre içermediğinden antijenik özellik göstermemektedir. Orbita tabanı onarımında kullanılan alloplastik materyaller; yüksek maliyetleri ve çeĢitli komplikasyonlara sahip olmaları nedeniyle, otogreftler; donör alan morbiditeleri, ameliyat süresine etkileri ve rezorpsiyonları nedeniyle tartıĢma konusudur. Biz çalıĢmamızda; 18 Yeni Zelanda türü tavĢanda her iki orbitada 10 mm çaplı taban defekti oluĢturduk ve sol orbitaları her iki yüzü tıraĢlanmıĢ insan tırnağı ile rekonstrükte ettik. 4.,8., ve 12. haftalarda 6‟Ģarlı 3 grup halinde tavĢan orbitalarını makroskopik ve mikroskopik olarak değerlendirdik. Makroskopik değerlendirmede enfeksiyon, inflamasyon ve ekspozisyon gözlemlenmedi ve“forced duction”testi tırnak ile rekonstrükte tarafta tüm inceleme dönemlerinde negatifken, onarılmayan tarafta 14 tavĢanda tüm inceleme dönemlerinde pozitif bulundu. Mikroskopik inceleme; akut inflamasyon, kronik inflamasyon, fibrozis (kollajenizasyon), vaskülarizasyon ve yabancı cisim dev hücre varlılığı kriterleri ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Akut inflamasyon ve yabancı cisim dev hücresi varlığı hafif olarak değerlendirilirken, fibrozis, kronik inflamasyon ve vaskülarizasyon değerlendirmede Ģiddeti bulundu. Ayrıca tırnağın sinüse bakan yüzünde epitelizasyon, yoğun kalsifikasyon ve kollajen artıĢı dikkat çekmekteydi. Tırnaklarda rezorpsiyon lehine herhangi bir bulguya rastlanmadı ve elde ettiğimiz tüm bu sonuçlar diğer materyallerle yapılmıĢ çalıĢmalarla karĢılaĢtırıldı. Sonuç olarak tırnağın, bu alanda kullanılan otojen ve alloplastik materyallere göre herhangi bir dezavantajı olmadığını ve insan orbita taban defekti için kullanılabilir bir materyal olduğunu düĢünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Orbital floor also called as maxillary sinus roof is the least in thickness amongst orbital walls. Commonly there is a pathology underlying maxillofacial traumas and 20% of them due to orbital floor fracture. Autografts, allografts and alloplastic materials are used in orbital floor reconstruction but however there is no consensus on the question“which one is the most apropriate material?”. Nail is a semi-rigid material and it has advantages such as; easy reshaping and being non-antigenic. Alloplastic materials, which are used in orbital floor reconstruction, have high cost and varius complications. Autografts have donor-site problems, high resorption rates and extending operation duration. In our study; we have created bilateral 10 mm orbital floor defects on 18 New Zealand rabbits and we have reconstructed left orbital floors with double grinded human nail by leaving right orbital floors open for a controling purpose. Macroscopic and microscopic examination applied to orbital floors at the 4th, 8th, and 12th weeks. No sign of infection, inflamation or extrusion have been found. While forced duction test proved negative for the reconstructed side throughout the observation period, it proved positive at all 14 rabbits for the control side. Acute and chronic inflammation, fibrosis (collagenization), vascularization and foreign body giant cell existence criteria have been statistically evaluated under microscopic review. Acute inflammation and foreign body giant cell existence have been noted as mild, whereas severe fibrosis, chronic inflamation and vascularization have been observed. Epitelization on maxillary sinus side of nails, intense calcification and collagen progression have been also observed. Any signs X of resorption on nails have not been examined. The results have been compared to the studies focused on other materials. In conclusion, nail tissue cannot be considered as a less disadvantegeous material compared to autografts or alloplastics; thus we assert that it can be employed as a biomaterial in reconstruction of human orbital floor defects.