Renal hücreli (berrak hücreli tip) karsinomlarda cox-2 ekspresyonu ve mikrodamar yoğunluğunun klinikopatolojik parametrelerle karşılaştırılması
The relationship between cox-2 expression, microvessel density and various clinicopatologic parameters in clear cell type renal cell carcinoma
  1. Tez No: 420865
  2. Yazar: HASAN GÜÇER
  3. Danışmanlar: DR. ELİFE ŞAHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Siklooksijenaz (COX)-2'nin aşırı ekspresyonu ve anjiogenez ile olan ilişkisi çeşitli karsinomlarda gösterilmiştir. Çalışmamızda, renal hücreli karsinomlarda (berrak hücreli tip) COX-2 ekspresyonu ve mikrodamar yoğunluğunun birbirleri ve çeşitli klinikopatolojik parametreler ile olan ilişkilerini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya radikal nefrektomi yapılmış 50 renal hücreli (berrak hücreli tip) karsinom olgusu dahil edildi. COX-2 ekspresyonu immünohistokimyasal olarak araştırıldı. Mikrodamar yoğunluğu bilgisayarlı görüntü analiz sistemi ile hesaplandı. COX- 2 ekspresyonu, mikrodamar yoğunluğu ve klinikopatolojik bulgular arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: Olguların %76'sında COX-2 ekspresyonu saptandı. COX- 2 ekspresyonu ve mikrodamar yoğunluğu ile yaş, cinsiyet, tümör çapı, Fuhrman nükleer derecesi ve evre arasında ilişki saptanmadı (p>0.05). Sonuç: Renal hücreli karsinom (berrak hücreli tip) olgularımızın çoğunda COX-2 ekspresyonu izlense de COX-2 ekspresyonu, mikrodamar yoğunluğu ve çeşitli klinikopatolojik parametreler arasında ilişki gözlemlemedik. Pek çoğu COX-2 ekspresyonu gösteren ve zengin vasküler yapıya sahip olan renal hücreli karsinomların tedavisinde bu özellikleri hedef alan terapötik ajanların keşfi için benzer çalışmalar faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Overexpression of cyclooxygenase-2 (COX-2) and its association with angiogenesis have been shown in various carcinomas. In this study, we investigated COX-2 expression in clear cell type renal cell carcinoma and its association with microvessel density and various clinicopathologic parameters. Material and Method: Fifty cases of clear cell type renal cell carcinoma that underwent radical nephrectomy were included in this study. Th e status of COX-2 expression was examined immunohistochemically. Microvessel density in the neoplasm was estimated using the computerized image-analizer system. We evaluated the correlation between COX-2 expression, microvessel density and clinicopathologic findings. Results: COX-2 expression was observed in 76% of the cases. Th ere was no association between COX-2 expression and microvessel density, age, sex, tumor size, nuclear grade and stage (p>0.05). Conclusion: Most clear cell type renal cell carcinomas expressed COX-2, but there was no relationship between COX-2 and various clinicopathologic parameters. Similar studies to explore therapeutic agents that target these specialities can be useful in the treatment of renal cell carcinomas which show COX-2 expression and high vascularity.