Kırsal kesimdeki ailelerin mobilya satın alma karar süreçleri kentlerdekilerden farklı mıdır?
Is furniture buying decision process of rural families different from urban families?
- Tez No: 420866
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ İSLAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bireylerin yaşadığı yerleşim yerinin ve aile yapılarının satın alma davranışı üzerinde etkili olduğu çeşitli araştırmalar ile ortaya konmuştur. Aynı zamanda, tüketicilerin aile yapısının farklı olması, onların satın alma süreçlerinde farklılık ortaya çıkarmaktadır. Bireylerin aile yapılarını farklı kılan etmenler arasında yaşanılan yer ve aile üyelerinin sayısı gösterilebilir. Türkiye'deki aile yapıları dikkate alındığında kentlerde yaşayan ailelerin çekirdek (ebeveynler ve çocuklardan oluşur), kırsal kesimde yaşayan ailelerinde geniş aile (amca, dayı, teyze, hala, kuzenler ve aile büyüklerinden oluşur) olarak sınıflandırıldığı görülmektedir. Bu noktada, ailelerin satın alma kararlarında bireylerin farklı rolleri olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle, ailenin ortak kullanım amacıyla satın aldığı mobilya ve beyaz eşya gibi ürünlerin satın alımında farklı üyelerin farklı rolleri olduğu ileri sürülebilir. Bu bilgilerden hareketle, kentlerde yaşayan ailelerin mobilya satın alma süreçlerinin kırsal kesimde yaşayanlardan farklı olup olmadığını belirlemek bu araştırmanın temel amacıdır. Bu amaca ulaşmak için, Kocaeli ili merkez ilçesi İzmit'te (kentsel aile) ve Kandıra ilçesinin çeşitli köylerinde (kırsal aile) yaşayan ailelerden, yüz yüze anket yöntemi kullanılarak, gerekli veriler toplanmıştır. Araştırmaya katılan aileler kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Kentsel ve kırsal aile olarak seçilen 287 aile ile görüşülmüştür. Araştırma hipotezleri, kent ve kır ailelerinin davranışlarının farklılığını belirlemeye yönelik kurulmuştur. Bu nedenle, hipotezleri test etmek için varyans analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ihtiyacın farkına varılması, ihtiyacın tanımlanması, bilgi toplama, alternatiflerin değerlendirilmesi, satın alma, satın alma sonrası değerlendirme aşamalarında aile üyelerinin etkilerinin kent ve kıra göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Various studies have revealed that settlement and family type affect on buying behavior. Because consumer family types are different, their buying decision process is different. Settlement and number of family member may be show as the factors differentiated to family structures of individuals. When examining family structure in Turkey, generally, urban family is nuclear family that includes parents and children, rural family is extended family that consisting of aunts, uncles, and cousins all living nearby or in the same household. In this point, in family buying decision,it can be said that family members have different roles. Especially, different members play different role in buying process that the family purchase for common use products such as furniture and white goods. From this point of view , the main purpose of this study is to determine whether buying process of families in living urban areas is different from families living in rural areas. To achieve this purpose, urban families of living central district of Kocaeli city and rural families of living villages of Kandıra district were interviewed. The data were gathered by using face-to-face survey method. The sample (families) of the study was determined with convenience sampling method. In the research process, total 287 families were interviewed. The research hypothesis was established to determine the differences behaviors of urban and rural families. Therefore, variance analysis was used to test the hypothesis. As a result of the analysis, the effects of family members on realizing of a need, recognition of a need, information search, evaluation of alternatives, purchase, and postpurchase evaluation stages of buying process show different according to urban and rural.