Mekanik kalp kapağı obstrüksiyonlarında protrombin, tnfalfa, fv leiden ve ıl-6 polimorfizmleri.
Prothrombin, tnf-alpha, fv leiden, and il-6 polymorphisms in mechanical heart valve obstructions
  1. Tez No: 420864
  2. Yazar: ALİ İHSAN PARLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TULGA ULUS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Genetics, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tıbbi literatür tarandığında Kalp kapak cerrahisi sonrası tromboembolik olaylara ve kronik inflamatuar gelismelere yönelik son derece kısıtlı sayıda bilimsel yayına rastlanılmaktadır. Bu çalısmanın amacı, mekanik kalp kapağı disfonksiyonu üzerine her iki patolojinin etkili olabileceği bazı genetik mutasyonları arastırmaktır. Mekanik kalp kapağı disfonksiyonu nedeni ile yeniden opere edilen hastaların olusturduğu 18 hasta (grup 1), normal fonksiyonel olan ve mekanik kalp kapağı replasmanı yapılmıs ancak INR düzeyleri kullanım düzensizlikleri nedeni ile normal düzeyde olan 15 hasta (grup 2) ve 50 sağlıklı kisi (grup 3) çalısmaya dahil edilmislerdir. Faktör V Leiden-G1691A, protrombin- G20210A, IL-6 G-174C, ve TNF-alfa G-308A polimorfizmleri tespit edilerek mekanik kalp kapağı disfonksiyonu ile iliskileri arastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
A few reports have indicated that inherited risk factors may lead to increased thrombotic events or chronic inflammatory processes. Mechanical valve dysfunction is a rare but dreadful complication of heart valve disease. The aim of this study is to investigate some of the gene mutations among patients with mechanical heart valve dysfunction. Patients undergoing surgery for mechanical heart valve dysfunction (Group 1), low INR level with functional mechanical heart valve (Group 2), and 50 healthy individuals (Group 3) were included in the study. Factor V Leiden-G1691A, prothrombin-G20210A, inteleukin-6 (IL-6) G-174C, and tumor necrosis factor (TNF) -alpha G-308A polymorphisms were investigated for possible relationships between these factors and mechanical heart valve dysfunction.