Akut miyokard infarktüsü tedavisinde konvansiyonel heparin ile düşük moleküler ağırlıklı heparin (enoxaparin)'in etkinlik ve komplikasyonları açısından karşılaştırılması
Comparison of efficacy and complications of conventional heparine and low molecuolar weight heparine (enoxaparine) in the treatment of acute myocardial infarction
- Tez No: 420867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ KUYUBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Birçok büyük ve uzun süreli çalışmada düşük moleküler ağırlıklı heparinlerin (LMWH) konvansiyonel heparine (UFH) karşı Non Q Mİ ve USAP 'te etkinlik ve yan etkileri araştırılmışsa da Q'lu miyokard infarktüslerinde bu tür çalışmalar son derece azdır. Biz bu çalışmamızda 01-05-2000 / 31-01-2001 tarihleri arasın¬da Haseki Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesine yatırılan 40 akut miyo¬kard infarktüsü tamlı hastayı 2 gruba ayırdık.İlk 20 olguya standart 300 mg As¬pirin ve 1,5 milyon ünite streptokinaz uygulaması ardından 5000 ünite bolus ar¬dından saatte 1000 ünite gidecek şekilde ortalama 3 gün UFH uygulandı.Ardın¬dan 7 gün LMWH SC. uygulandı ve ortalama 10 gün sonunda submaksimal efor testi randevusu alınarak taburcu edildi.2. Gruba 300 mg Aspirin ve SKZ uygulaması ardından 0,4 cc (40 mg) enoxaparin 2*1 SC uygulandı (10 gün). Ar¬dından etkinlik ve yan etki açısından sonuçlar karşılaştırıldı. Çalışma sonucunda 2 grup arasında etkinlik ve yan etki açısından anlamlı bir fark bulunamadı. Bu sonuç diğer uluslar arası çalışmaların sonuçlarıyla da uyumlu bulundu.
Özet (Çeviri)
Altought the efficacy and side effects of low molecular weight heparines (LMWH) versus unfractioned heparine (UFH) in Non Q MI and USAP are eva¬luated in most of the studies there is only few studies on Q MI patients .In our study we divided 40 patients with acute myocardial infarction in Haseki Hospi¬tal Coronary Care Unit in 2 groups. First 20 patients are treated with 300 mg Aspirin and 1,5 million Units of streptokinase (SKZ) then 3 days of UFH 5000 Ü. Iv bolus + 1000 ü. per hour .after that 7 days of LMWH SC. 2nd group is treated with 300 mg aspirin and SKZ after that 0,4 cc (40 mg) enoxaparine 2*1 SC for 10 days, we observed identical efficay and side effects between 2 groups. This was as described in international studies.