Bilateral konjenital kataraktlı olgularda cerrahi tedavi ve takip sonuçlarımız
Surgical treatment and follow-UP results in patients with bilateral congenital cataract
- Tez No: 460189
- Danışmanlar: UZMAN NİLGÜN SOLMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bilateral konjenital ve infantil katarakt tanısı almış olan hastaların cerrahi tedavi ve takip sonuçlarını değerlerdirmek. Gereç ve Yöntem: Temmuz 1996 - Aralık 2015 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastenesi Göz Kliniği'nde konjenital ve infantil katarakt tanısıyla ameliyat edilen ve en az 1 yıllık postoperatif takibi bulunan, 0-15 yaş arası bilateral konjenital kataraktlı 48 hastanın 96 gözü retrospektif olarak incelendi. Primer operasyon yaşına göre; 0-6 ay (Grup I), 7-24 ay (Grup II) ve 24-180 ay (Grup III) olmak üzere 3 gruba ayrılan olgular, uygulanan cerrahi teknik, ek oküler patolojiler, görsel ve refraktif sonuçlar ve ameliyat sonrası komplikasyonlar açısından değerlendirildi. İstatistiksel analiz için SPSS 15 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the results of surgical treatment and follow-up in pediatric patients diagnosed with congenital and infantile cataract. Material and Methods: In total of 96 eyes of patients (n=48) between the ages of 0 - 15 year who underwent bilateral congenital cataract surgery in Haseki Training and Research Hospital between July 1996 and December 2015 were examined retrospectively. Subjects were separated into 3 groups according to the primary operation age; 0-6 months (Group I), 7-24 months (Group II), and 24-180 months (Group III), and were examined based on the surgical method used, additional ocular pathologies, visual and retractive results and post-operative complications. The SPSS 15 was used for the statistical analysis.