Çocuklarda effüzyonlu otitis media tedavisinde n-asetilsistein'in yeri ve tedavi başarısına etkileri
The effect of n-acetylcysteine in the treatment of otitis media with effusion in pediatric population
  1. Tez No: 420900
  2. Yazar: OSMAN FATİH BOZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN NEDİM ARDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı efüzyonlu otitis media tedavisinde mukopeptid kırıcı ajan olan N-asetilsisteinin etkinliğini göstermektir. Yöntem: Kliniğimize başvuran ve efüzyonlu otitis media tanısı konan 64 hasta çalışmaya alındı. Çalışma grubuna dâhil edilen 33 hastaya antibiyotik, dekonjestan ve N-asetilsistein, kontrol grubuna ise sadece antibiyotik ve dekonjestan uygulandı. Her iki grup, düşük frekanslı prob (226 Hz) cihazı ile tedaviden önce ve tedaviden bir ay, üç ay ve 6 ay sonra incelendi. Hastaların timpanometrik ve saf ton odyometrik muayeneleri yapıldı. Bulgular: Birinci ayın sonunda, çalışma ve kontrol gruplarında sol ve sağ kulak iyileşme oranları sırasıyla yüzde %66 ve %72'ye karşılık %13 ve %22 idi. Altıncı ayda, sol ve sağ kulak için çalışma grubu iyileşme oranları sırasıyla %91 ve %94 iken, kontrol grubunda bu oranlar %48 ve % %55 olarak bulundu. Sonuç: N-asetilsistein, effüzyonlu orta kulak iltihabı tedavisinde kullanılabilir. Ancak, N-asetilsisteinin efüzyonlu otitis media üzerindeki etkinliği ve uzun dönem etkilerini değerlendirmek için daha fazla hasta üzerinde çalışmalar yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Volume 4, Issue 1, April 2014, TURKISH ABSTRACT | PDF (215 KB) Page(s): 20-24 Clinical Research Received: December 17, 2013; Accepted: January 29, 2014; Published online: May 5, 2014 doi:10.2399/jmu.2014001005; Copyright © 2014 CESRA Effect of N-acetylcysteine for the treatment of otitis media with effusion Osman Fatih Boztepe1, Taylan Gün2 (E-mail), Özer Erdem Gür3, Mehmet Fatih Karakuş4, Nagihan Bilal5, Hasan Nedim Arda5 1ENT Department, Medisu Hospital, Antalya, Turkey 2ENT Department, Medical Park Gaziantep Hospital, Gaziantep, Turkey 3ENT Department, Antalya Training and Research Hospital, Antalya, Turkey 4ENT Department, Ankara Gölbaşı Hasvak Govenrment Hospital, Ankara, Turkey 5ENT Department, Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital, Kahramanmaraş, Turkey 6ENT Department, Medicana Hospital, Ankara, Turkey Abstract Objective: To show the efficacy of mucopeptid breaking agent N-acetylcysteine on the treatment of otitis media with effusion. Methods: A total of 64 patients who were admitted to our clinic and diagnosed otitis media with effusion were included in the study. The study group of 33 patients were administered antibiotics, decongestants, and N-acetylcysteine. The control group was treated with only antibiotics and decongestants. Both groups of patients were examined with a low-frequency probe tone (226 Hz) device before, one month, three months and 6 months after the treatment. Tympanometric and pure tone audiometric examination of the patients were performed. Results: At the end of the first month, recovery rates of the left and right ears in the study and control groups were 66 and 72% vs. 13 and 22%, respectively. At sixth month, recovery rates for the left and right ears in the study group were 91 and 94%, respectively, while the corresponding recovery rates were 48 and 55% in the control group. Conclusion: N-acetylcysteine can be used in the treatment of otitis media with effusion as a medical agent. However, studies on more patients are needed to evaluate the efficacy and long-term effect of N-acetylcysteine on otitis media with effusion.