Farklı ön üveit gruplarında gelişen komplike kataraktlarda cerrahi sonrası uzun dönem takip sonuçlarının karşılaştırılması
Compares the results of the long-term follow-up after the complicated cataract surgery in different types of anterior uveitis
  1. Tez No: 487451
  2. Yazar: ÖZGÜR BALTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Farklı ön üveit gruplarında komplike katarakt cerrahisi sonrası uzun dönem takip sonuçlarının karşılaştırılması GEREÇ ve YÖNTEM: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniği Üvea-Behçet Bölümü'nde takip edilen, Haziran 2007 ile Ocak 2011 tarihleri arasında ön üveite komplike katarakt nedeni ile fakoemülsifikasyon ve arka kamara göz içi mercek implantasyonu uygulanan 48 hastanın 55 gözü retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Hastaların ameliyat sonrası 1. gün, 1. hafta, 1. ay, 3. ay, 6. ay, 1. yıl, 2.yıl , 3. yıl , 4. yıl ve son vizitteki oftalmolojik muayene bulguları tıbbi kayıtlarından elde edildi. BULGULAR: Hastaların ortalama yaşı 44.9 ± 15.6 (24-74) idi. Olgular tanıları idiyopatik ön üveit (n=22), viral ön üveit (n=10), Fuchs ön üveit (n=10) ve romatolojik ön üveit (n=13) idi. Ortalama takip süresi idiyopatik ön üveit grubunda 58.91 ± 11.62 ay, viral ön üveit grubunda 58.00 ± 10.45 ay, Fuchs üveit grubunda 57.90 ± 9.42 ay ve romatizmal üveit grubunda 52.31 ± 7.66 ay idi. Son vizitte 55 gözün 48'inde (%87.3): İdiyopatik üveit grubunda 18 gözde, viral üveit grubunda 8 gözde, Fuchs üveit grubunda 9 gözde, romatizmal üveit grubunda 13 gözde en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EDGK) değeri 20/40 veya üzerindeydi. Ameliyat sonrası 29 (%52.7) gözde: Fuchs üveit grubunda 12 (%41.4) gözde, idiyopatik üveit grubunda 6 (%20.7) gözde, viral üveit grubunda 6 (%20.7) gözde, romatizmal üveit grubunda 5 (%17.2) gözde üveit atağı ; 25 (%45.5) gözde: Fuchs üveit grubunda 12 (%48.0) gözde, idiyopatik üveit grubunda 5 (%20.0) gözde, viral üveit grubunda 4 (%16) gözde, romatizmal üveit grubunda 4 (%16) gözde arka kapsül kesafeti (AKK); 10 (%18.4) gözde: romatizmal üveit grubunda 4 (%40) gözde, idiyopatik üveit grubunda 3(%30) gözde, Fuchs üveit grubunda 2 (%20) gözde, viral üveit grubunda 1(%10) gözde maküla ödemi; 9 (%16.4) gözde: Fuchs üveit grubunda 4 (%44.4) gözde, idiyopatik üveit grubunda 2(%22.2) gözde, viral üveit grubunda 2 (%22.2) gözde, romatizmal üveit grubunda 1 (%11.1) gözde hastada göz içi basınç (GİB) artışı izlendi (p=0.047). SONUÇLAR: Ön üveit grupları arasında komplike katarakt cerrahisinin uzun dönem takibinde görme keskinliği sonuçları ve komplikasyonlar açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Sadece göz içi basıncı yüksekliği Fuchs grubunda diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha sık gözlendi. Ön üveitli olgularda katarakt cerrahisi uzun dönemde de düşük komplikasyon oranı ile görsel açıdan başarılı sonuçlar vermektedir. Ameliyat sonrası yakın takip, olası komplikasyonların erken tanı ve tedavisi olanağı sağlayarak prognoza katkıda bulunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study compares the results of the long-term follow-up after the complicated cataract surgery in different types of anterior uveitis. MATERIALS and METHODS: The medical records of 55 eyes of 48 patients with anterior uveitis who had complicated cataract surgery, were reviewed retrospectively. All of the eyes had phacoemulsification and posterior chamber intraocular lens (IOL) implantation between June 2007 and January 2011and followed up in the Uveitis-Behçet section of the Eye Clinic of Ankara Training and Research Hospital. The results of the ophthalmological examinations of the patients at the postoperative 1st day, 1st week, 1st month, 3rd month, 6th month, 1st year, 2nd year, 3rd year, 4th year and the last visit were obtained from their medical records. RESULTS: The mean age of the patients was 44.9± 15.6(24-74) years. The eyes were divided into groups as idiopathic anterior uveitis(n = 22), viral anterior uveitis(n= 10), Fuchs anterior uveitis(n = 10) and rheumatic anterior uveitis (n = 13). The mean follow-up period was 58.91±11.62 months in the idiopathic anterior uveitis group , 58.00±10.45 months in the viral anterior uveitis group, ,57.90±9.42 months in the Fuchs anterior uveitis group and 52.31±7.66 months in the rheumatic anterior uveitis gruop. At the last follow up visit the best corrected visual acuity (BCVA) was 20/40 or better in 48 of 55 eyes (87.3%): 81.8% of idiopathic uveitis group, 80.0% of viral uveitis group, 90% of Fuchs uveitis group, 100% of rheumatic group. In the postoperative period, 29 (52.7%) eyes: 12 (41.4%) in Fuchs uveitis group, 6 (20.7%) in idiopathic uveitis group, 6 ( 20.7%) in viral uveitis group, 5 (17.2%) in rheumatic uveitis group had recurrent uveitis ; 25 (45.5%) eyes: 12 (48.0%) in Fuchs uveitis group, 5 (20.0%) in idiopathic uveitis group, 4 (16.0%) in viral uveitis group, 4 (16.0%) in rheumatic uveitis group developed posterior capsular opasification; 10 (18.4%) eyes : 4 (40.0%) in rheumatic uveitis group, 3 (30.0%) idiopathic uveitis group, 2 (20.0%) in Fuchs uveitis group, 1 (10.0%) in viral uveitis group had macular edema; 9 (16.4%) eyes : 4 (44.4%) in Fuchs uveitis group, 2 (22.2%) in idiopathic uveitis group, 2 (22.2%) in viral uveitis group, 1 (11.1%) in rheumatic uveitis group had increased intraocular pressure (IOP). CONCLUSIONS: There was no statistically significant difference in visual outcome and complications amongst anterior uveitis groups in long term follow-up of complicated cataract surgery. The only statistically significant difference was intraocular pressure elevation in the Fuchs group which was more frequent than other groups. The visual outcome of cataract surgery in anterior uveitis groups with low complication ratio in long-term follow-ups seems to be successful. Close follow-up after surgery may allow early diagnosis and treatment of potential complications.