Farklı üveit antitelerine bağlı gelişen komplike katarakt olgularında lens ön kapsül ve epitel yapısının elektron mikroskobik incelenmesi
Electron microscopic evaluation of the anterior lens capsule and epithelium in patients patients with complicated cataract secondary to various types of uveitis
  1. Tez No: 466981
  2. Yazar: KEMAL TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. YASEMİN ÖZDAMAR EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Farklı üveit tipleri ile ilişkili komplike katarakt olgularında lens ön kapsül ve epitelinin ultrastrüktürel yapısının elektron mikroskobik olarak değerlendirilmesi ve benzer yaş ve cinsiyetteki idyopatik katarakt olguları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İleriye dönük, karşılaştırmalı ve girişimsel tipteki bu çalışmaya Ağustos 2015-Aralık 2016 tarihleri arasında Üvea polikliniğimizde üveit tanısıyla takip edilen ve takiplerinde klinik anlamlı komplike katarakt nedeniyle katarakt cerrahisi planlanan farklı etyolojilere sahip üveit hastaları (üveitik grup) ve aynı zaman diliminde idyopatik katarakt nedeniyle katarakt cerrahisi planlanan olgular (kontrol grubu) dahil edilmiştir. Üveitik grupta 48 üveit hastasının 48 gözünden alınan ön kapsül örnekleri incelenmiştir. Üveitik grubu 17 Fuchs üveit sendromu (FÜS), 13 Behçet üveiti, 10 idyopatik anterior üveit ve 8 Herpes simpleks üveiti nedeniyle katarakt cerrahisi uygulanan hastalar oluşturmuştur. Kontrol grubunda ise üveitik grupla benzer yaşlarda, herhangi bir oküler veya sistemik hastalıkla ilişkili olmayan idyopatik klinik anlamlı katarakt nedeniyle katarakt cerrahisi uygulanan 15 hastanın 15 gözünden alınan ön kapsül örnekleri değerlendirilmiştir. Cerrahi sırasında alınan ön kapsül örnekleri transmisyon elektron mikroskop (TEM) altında değerlendirilmiştir. Bulgular: Üveitik gruptaki yaş ortalaması 42.5±10.2 (min: 25, maks:61) olup; ortalama yaş FÜS olgularında 42.1±9.5 (min:28, maks:56); Behçet üveitli olgularda 39.2±10.4 (min:25, maks:52); idyopatik anterior üveit grubunda 44.5±11.3 (min:31 maks: 61) ve Herpes simpleks grubunda ise 40.1±7.6 (min:33, maks:56) olarak hesaplandı. Kontrol grubunda ise ortalama yaş 45.3±7.9 (min:32, maks:57) olarak hesaplandı. Üveitik gruplar arasında ve bu gruplar ile kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet bakımından istatistiksel düzeyde anlamlı farklılık izlenmedi (P>0.05). TEM incelemede tüm üveitik olgularda kontrol grubuna göre anlamlı ultrastrüktürel değişiklikler mevcuttu. FÜS olgularında lens epitelinde kalınlaşma ve düzensizlik, intraepitelyal vakuoller ve pigment kümelenmeleri; Behçet üveiti olgularında lens epitelinde incelme, epitelin normal kübik yapısında bozulma ve subepitelyal ödem; idyopatik anterior üveit olgularında lens epitelinde skuamöz değişim ve intraepitelyal yaygın vakuoller ve Herpes simpleks üveiti ile ilişkili olgularda ise epitel hücrelerinde lizis, nükleusta piknozis ve intraepitelyal inklüzyon cisimcikleri tespit edildi. Sonuçlar: Farklı üveit etyolojilerine bağlı gelişen komplike katarakt olgularında benzer yaş ve cinsiyetteki idyopatik katarakt olgularına göre lens kapsül ve epitel yapısında ultrastrüktürel düzeyde anlamlı değişiklikler tespit edilmiştir. Üveitik olgularda tespit edilen bu değişikliklerin kronik tekrarlayan intraoküler inflamasyon, oksidatif stres ve ayrıca enfeksiyöz etyolojili olgularda ise viral sitopatik etki ile de ilişkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the ultrastructure of the anterior lens capsule and epithelium with electron microscopy in cases of complicated cataract secondary to various types of uveitis and to compare it with age and sex matched cases with idiopathic cataract. Material and Methods: This prospective, comparative, interventional study was performed between August 2015 and December 2016 in the cases with various types of uveitis who were followed-up at Uvea department and undergoing cataract surgery for visually significant complicated cataract (uveitic group) and the cases who underwent cataract surgery due to idiopathic cataract (control group). In the uveitic group, anterior capsule samples taken from 48 eyes of 48 patients with uveitis were evaluated. In the uveitic group, there were clinically significant complicated cataract cases due to Fuchs uveitis syndrome (FUS) in 17 patients, Behçet uveitis in 13 patients, idiopathic anterior uveitis in 10 patients and herpes simplex uveitis in 8 patients. In the control group, anterior capsule samples taken from 15 eyes of 15 patients who underwent cataract surgery due to clinically significant idiopathic cataract which is not related to any ocular or systemic disease. Anterior capsule samples taken during surgery were evaluated under a transmission electron microscope (TEM). Results: The mean age was 42.5±10.2 years (min: 25, max: 61) in uveitic group of those; 42.1±9.5 years (min: 28, max: 56) in patients with FUS; 39.2±10.4 years (min: 25, max: 52) in patients with Behçet uveitis; 44.5±11.3 years (min: 31 max: 61) in patients with idiopathic anterior uveitis and 40.1±7.6 years (min: 33, max: 56) in patients with herpes simplex uveitis. In the control group, the mean age was 45.3±7.9 years (min: 32, max: 57). There was no statistically significant difference between all groups in terms of age and gender (P>0.05). TEM examination revealed significant ultrastructural changes in all cases with uveitis compared to the control group. Thickening and irregularity of lens epithelium, intraepithelial vacuoles and pigment clusters were detected in cases with FUS; thinning of the lens epithelium, deterioration of the normal cubic structure of the epithelium and subepithelial edema were detected in cases with Behçet uveitis; squamous change in lens epithelium and diffuse intraepithelial vacuoles were observed in cases with idiopathic anterior uveitis and lysis in epithelial cells, nucleus picnosis, intraepithelial inclusion bodies were detected in cases with Herpes simplex uveitis. Conclusions: The lens capsule and epithelium were found to have significant changes at ultrastructural level in cases with complicated cataract secondary to uveitis compared to age and sex matched cases with idiopathic cataract. The changes detected in uveitic cases were thought to be associated with chronic recurrent intraocular inflammation, oxidative stress and additionally viral cytopathic effect in the cases with infectious etiology.