Effüzyonlu otitis medialı çocuklarda tekrarlayan ventilasyon tüpü takılmasını etkileyen faktörler
Factors affecting repeated ventilation tube insertion in children with otitis media with effusion
- Tez No: 1008598
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLCEMAL ÜMİT IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak, Burun, Boğaz Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Effüzyonlu otitis media (EOM), çocukluk çağında sık karşılaşılan ve işitme kaybına bağlı olarak konuşma ile dil gelişimini olumsuz yönde etkileyebilen önemli bir orta kulak hastalığıdır. EOM tedavisinde ventilasyon tüpü (VT) uygulaması etkin bir cerrahi yöntem olmakla birlikte, bazı hastalarda tüpün spontan olarak atılmasını takiben orta kulakta yeniden effüzyon gelişebilmekte ve tekrar tüp takılması gereksinimi ortaya çıkabilmektedir. Bu çalışmada, EOM tanısı ile ventilasyon tüpü uygulanan çocuk hastalarda tekrarlayan VT takılmasını etkileyen klinik ve demografik faktörlerin belirlenmesi ve risk grubundaki hastaların erken dönemde saptanmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif kohort çalışmaya, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde Şubat 2010– Nisan 2025 tarihleri arasında effüzyonlu otitis media tanısıyla ventilasyon tüpü uygulanmış, ilk cerrahi girişim sırasında 18 yaşın altında olan toplam 446 (262 erkek,184 kadın) çocuk hasta dahil edilmiştir. 247 çocuk hastaya bir defa, 199 çocuk hastaya birden fazla tüp takıldı. Sendromik hastalığı bulunanlar ve kraniofasiyal anomalisi olan olgular çalışma dışı bırakılmıştır. Hastalara ait yaş, cinsiyet, cerrahi endikasyon, eş zamanlı adenoidektomi veya tonsillektomi uygulanıp uygulanmadığı, tüplerin atılma süresi, şikayet başlangıcından ameliyatın uygulandığı tarihe kadar geçen süre, intraoperatif efüzyon tipi, preopratif tm muayene bulgusu ve kullanılan ventilasyon tüpü tipleri gibi veriler hasta dosyasından elde edilmiştir ancak alerjik rinit varlığı, anne sütü ile emzirme öyküsü, kardeş saysı, kreş katılımı ve pasif sigara maruziyeti gibi veriler hastaların dosyalarında kayıtlı telefon numaralarından aranarak elde edilmiştir. Tekrarlayan ventilasyon tüpü takılması ile bu değişkenler arasındaki ilişki istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 247 hastanın bir kez ve 199 hastanın en az iki kez toplam 18 yaşın altında olan 446 çocuk hastaya 1191 ventilasyon tüpü uygulanmıştır. Tekrarlayan VT takılan hastalarda ortalama yaşın daha düşük olduğu ve alerjik rinit sıklığının anlamlı derecede daha fazla olduğu saptanmıştır. Bunun yanı sıra pasif sigara dumanına maruziyetin, tekrar tüp takılması gereksinimini artıran bir faktör olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet ve sosyoekonomik düzey ile tekrarlayan ventilasyon tüpü uygulaması arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç: Effüzyonlu otitis media tanılı çocuklarda tekrarlayan ventilasyon tüpü gereksinimini etkileyen başlıca faktörler; küçük yaş, adenoid hipertrofisi, alerjik rinit varlığı, kreş katılımı ve pasif sigara maruziyeti olarak belirlenmiştir. Bu risk faktörlerinin erken dönemde tanımlanması, hasta izleminde daha bireyselleştirilmiş yaklaşımların geliştirilmesine olanak sağlayabilir. Özellikle risk grubundaki olgularda adenoidektominin uygun endikasyonlarla uygulanması ve çevresel risk faktörlerinin azaltılması, ventilasyon tüpü tekrarı oranlarının düşürülmesinde etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Otitis media with effusion (OME) is a common middle ear disease in childhood that may negatively affect speech and language development due to associated hearing loss. Although ventilation tube (VT) insertion is an effective surgical treatment for OME, middle ear effusion may recur after spontaneous extrusion of the tube in some patients, leading to the need for repeat VT insertion. We evaluated clinical and demographic variables associated with repeated ventilation tube insertion in pediatric patients treated for OME and explored factors that may help identify children at risk at an early stage. Materials and Methods: This retrospective cohort study included a total of 446 pediatric patients (262 males, 184 females) who were younger than 18 years at the time of the initial surgery and underwent VT insertion for OME at the Department of Otorhinolaryngology, Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, between February 2010 and April 2025. Of these patients, 247 underwent VT insertion once, while 199 required multiple tube insertions. Patients with syndromic diseases or craniofacial anomalies were excluded. Data regarding age, sex, surgical indication, concomitant adenoidectomy and/or tonsillectomy, tube extrusion time, interval between symptom onset and surgery, intraoperative effusion type, preoperative tympanic membrane findings, and type of ventilation tube used were obtained from medical records. Information on allergic rhinitis, breastfeeding history, number of siblings, daycare attendance, and passive exposure to cigarette smoke was collected via telephone interviews using contact information recorded in patient files. The associations between these variables and repeated VT insertion were analyzed using statistical methods. Results: A total of 1,191 ventilation tubes were inserted in 446 children under 18 years of age, including 247 patients who underwent VT insertion once and 199 patients who underwent at least two insertions. Patients requiring repeated VT insertion were found to have a significantly lower mean age and a significantly higher prevalence of allergic rhinitis. In addition, passive exposure to cigarette smoke was identified as a factor increasing the need for repeat VT insertion. No statistically significant association was observed between repeated VT insertion and sex or socioeconomic status. Conclusion: The main factors affecting the need for repeated ventilation tube insertion in children with OME were identified as younger age, adenoid hypertrophy, presence of allergic rhinitis, daycare attendance, and passive exposure to cigarette smoke. Early identification of these risk factors may enable the development of more individualized follow-up strategies. In particular, appropriate use of adenoidectomy in patients at risk and reduction of environmental risk factors may be effective in decreasing the rate of repeat ventilation tube insertion.