Perimenopozal dönemde görülen depresyonun semptomatolojisi ve risk faktörleri
The symptomatology and risk factors for perimenopausal depression
- Tez No: 420905
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ELBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, perimenopozal kadınlarda görülen major depresyonun perimenopoz öncesi kadınlarda görülen major depresyondan semptomatolojik açıdan farklı olup olmadığının araştırılması ve bu dönemde depresyona yakalanan kadınların, vazomotor belirtilerin şiddeti, stresli yaşam olayları, genel tıbbi sorunlar, ailelerinde ve kendilerinde depresyon öyküsü, premenstüel disforik sendrom öyküsü gibi risk faktörleri açısından major depresyon olmayan perimenopozal kadınlardan farklı bir grup olup olmadığının saptanmasıdır. Çalışma grubu, perimenopozal olduğu hormonal olarak kanıtlanmış,hormon yerine koyma tedavisi ve psikotrop kullanmyan major depresyon tanılı kadınlardan oluşmuştur. Bu kişilerdeki major depresyonun kendine özgü bir semptomatolojisi olup olmadığının araştırılması için, 40 yaş üzeri, perimenopoz öncesi dönemde olan, psikotrop kullanmayan major depresyon tanılı kadınlar kontrol grubunu oluşturmuştur. Perimenopozal depresyon açısından risk faktörlerinin araştırılması için ise, major depresyon tanısı almayan perimenopozal kadınlar ikinci kontrol grubu olarak alınmıştır. Psikiyatri polikliniğine başvuran 40 yaş üzeri kadın hastalardan yapılan SCID-I görüşmesi sonucunda major depresyon tanısı alanlara HAM-D, MADRS ve Sorias yaşam olayları ölçeği ve Green Klimakterik Skala uygulanmış, hormonal duruma göre perimenopozal kadınlar ayırt edilmiştir. Depresyonda olmayan perimenopozal kadınlar ise, Kadın hastalıkları ve Doğum kliniği menopoz polikliniğinden gönderilmiş ve kendilerine SCID-I görüşmesinin ölçeklerin sonunda yapılması dışında benzeri işlemler uygulanmıştır. Araştırma grubunda daha yüksek bulunan duygu yoksunluğu maddesi dışında, perimenopozal ve perimenopoz öncesi depresyon grupları arasında anlamlı semtomatolojik fark bulunmamıştır. Vazomotor semptomlar, perimenopozal kadınlarda depresyonun varlığını ve şiddetini belirlememiş, gece terlemelerinin depresyon şiddeti veya MADRS uyku skorlarını etkilemediği saptanmıştır. Bu bulgular, perimenopozal depresyonun vazomotor belirtilerin sonucu olduğu düşüncesinin doğru olmayabileceğini düşündürmektedir. Strresli yaşam olaylarını yoğun olarak yaşayan, ailesinde major depresyon öykü sü olan perimenopozal kadınların, vazomotor belirtilerden bağımsız olarak depresyon açısından risk altında bulundukları ve bu depresyonun klinik ve şiddet olarak diğer yaşlarda görülen major depresyona benzer olacağı akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether major depression in perimenopausal women is symptomatically different than premenopausal women, and to understand, whether women that are depressed during perimenopause are a a clinically different groups than non-depressed perimenopapausal women in terms of severity of vasomotor symptoms, stressful life events, general medical conditions, personal and family history of depression, premenstrual dysphoric symptoms. Our sample consisted of women who were hormonally proven to be in perimenopause and who were not using hormone replacement threapy or any psychotropics. The control group consisted of premenopausal women who were not using any psychotropics and who had major depression. The second control group consisted of perimenopausal women who were not diagnosed with major depression. Women, who were diagnosed with major depression after a SCID-1 interview who applied to our outpatient department were tested with HAM-D, MADRS, Sorias life events scale, Green climacteric scale and those who were perimenopausal were determined by hormonal tests. Perimenopausal women who were not depressed were sent from the menopause outpatient department of the obstetrics and gynaecology department . They underwent the same tests, but the SCID-1 interview was carried out after the tests. The depressed perimenopausal and premenapausal groups were not symptomatically different, except for the lack of emotions item that was higher in the research sample. Vasomotor symptoms did not determine the occurrence and severity of depression in perimenopausal women. Night sweats were not found to affect severity of depression or severity of MADRS sleep scores. These findings contradict the idea that perimenopausal depression is a result of vasomotor symptoms. Women that have more stressful life events and with a family history of depression were found out to be at higher risk of depression, independent of vasomotor symptoms, and this depression is similar to depression in women who are not perimenopausal clinically and in terms of severity.