Credit risk and risk management
Kredi riski ve risk yönetimi
  1. Tez No: 420906
  2. Yazar: HİCABİ ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ALTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son yirmi yıldır finansal risk kuruluşlar üzerinde artan bir şekilde etkili olmuştur. Bu süreçte, bu alanda bir çok yenilik ve gelişmiş model ortaya çıkmış ve bunlar sadece banka yöneticilerini ilgilendirmekle kalmamış, düzenleyicilerin de dikkatini çekmiştir. Finansal risk kaynaklarından son yıllarda çok popüler olanlardan biri de kredi riski veya kredinin geri ödenmeme riskidir. Kredi riskiyle ilgili yeni modeller geliştirilmiş, yasal düzenlemelerde değişiklikler oluşmuş ve veri kaynakları artmıştır. Bu gelişmelerin ışığında, kredi riskini yönetmek, rekabet üstünlüğü kazanmak ve kayıpları minimize etmek açısından önemlidir. Bu tezin amacı, kredi riskini kontrol etmek ve yönetmek için gerekli olan yöntemleri ortaya koymak, düzenleyicilerin, bu konudaki, yaptıklan son gelişmeleri sunmaktır. Tezin giriş bölümünde, genel olarak risk ve kredi riski kısaca anlatılmış, ikinci bölümde, başlıca risk tanımları ve finansal riskler açıklanmış, kredi riski, kredi riski modelini oluşturan unsurlar ve VaR konuları ile bunlara ilişkin istatistik modellere üçüncü bölümde değinilmistir. Dördüncü ve son bölümde ise risk derecelendirmesi anlatılmıştır. Anahtar Kelimeler :Risk, Finansal Riskler, Kredi(Borç Ödememe) Riski, Kredi Riski Derecelendirmesi.
Özet (Çeviri)
The financial risk has increasing impact on the financial institutions over the past two decades. It's developed and implemented a lot of sophisticated models during this period. These models have gained popularity not only among bank managers, but also in amendments to the international bank regulatory framework. One of the most popular source of the financial risk is the credit or default risk. Many developments related with the credit risk are taken place including developments of statistical models, changes of regulatory issues, increasing of data sources. In the light of these developments, it is important to understand how to control the credit risk so as to gain the competitive advantage and try to minimize the loss due to credit/default risk. The objective of this thesis is the presenting the ways of how to control and mitigate the credit risk and bring out the latest improvements of the regulatory or legal issues. Risk and especially credit risk is explained briefly in the introduction of this thesis, the financial risks are explained in the second part, and following the second part, it's explained credit risk, credit risk models and VaR. Finally, in the fourth part detailed information about the credit risk ratings and its impacts on the credit risk management models have been given. Key Words :Risk, Financial Risks, Credit/Default Risk, Risk Rating.