Menopozal dönemlerdeki kadınlarda uyku sorunları ve ilişkili faktörler
Sleeping problems among menopausal women and related factors
- Tez No: 281501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL EGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Menopozal dönemde, hormonal değişiklikler sonucunda birçok sorun yaşanmaktadır. Bu sorunların en önemlilerinden birisi de uyku sorunlarıdır.Bu araştırma, menopozal dönemlerdeki kadınlarda uyku sorunları ve ilişkili faktörleri saptamak amacıyla kesitsel türde yapılmıştır.Araştırmanın evrenini; 45?59 yaş arası toplam 5180 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın örnek büyüklüğünün belirlenmesinde bir toplumdaki oranın belirli bir doğrulukla tahmininde önerilen (Lwanga ve Lemeshow 1991) bir tablodan yararlanılarak, örnek büyüklüğü 380 olarak bulunmuştur. Orantılı seçim yöntemiyle sağlık ocaklarından örnekleme alınacak kadın sayısı belirlendikten sonra, kadınlar basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan 21 soruluk anket formu ve Kadın Sağlığı İnisiyatifi Uykusuzluk Ölçeği kullanılmıştır. Veriler 1 Ocak ? 28 Şubat 2010 tarihleri arasında araştırmacı tarafından ev ziyaretleri yapılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Mann Whitney U, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Pearson ve Spearman Korelasyon Analizi ve Multiple Regresyon Analizi kullanılmıştır. Çoklu Regresyon Analizi'nde Backward Stepwise Modeli kullanılmıştır.Kadınların %54,2'sinin uykusuzluk sorunu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
During the menopausal period, many problems are experienced due to hormonal changes. One of the major problems is sleeping problems.This study was carried out cross-sectionally in order to determine sleeping problems among menopausal women and related factors.The women with the total of 5180 between the ages of 45 and 59 formed the universe of the study. The size of samples were found as 380 through a table (Lwanga and Lemeshow 1991) that is suggested for the determination of their rates in a society in order to determine the sample size of the study. The women were selected through simple randomly sampling method after the determination of the number of women who will be selected from health centers via proportional selection. During the collection of data, a questionnaire form of 21 questions formed by the researcher and Women?s Health Initiative Insomnia Rating Scale were used. The data was obtained by the researcher through face to face meetings during the home visits between January 1 and February 28, 2010. In the analysis of data, numbers, percentage, medium, standard deviation, Mann Whitney U, Variance Analysis of Kruskal Wallis, Correlation Analysis of Pearson and Spearman and Multiple Regression Analysis were used. The Backward Stepwise Model was used in the analysis of Multiple Regression Analysis was used.54,2% of women were determined to hale sleeping problems.