Çocuk onkoloji hastalarımızda hepatit b aşılamasının hepatit b seroprevalansına etkisinin değerlendirilmesi
The effect of hepatitis b vaccination on hepatitis b seroconversion in pediatric oncology patients
  1. Tez No: 420911
  2. Yazar: KADRİYE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLNUR TOKUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ İmmunsuprese kanser hastalarında hepatit B aşılamasının hepatit B serokonversiyonuna etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. MATERYAL VE METOT Dr.Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Onkoloji Kliniği'nde malign hastalık tanısıyla takip ve tedavi edilen 152 olgunun hepatit B serolojisi, hepatit B aşılaması ve serokonversiyon durumları retrospektif olarak incelendi. Kemoterapi tedavisi öncesinde, 2'si geçirilmiş enfeksiyon, 63'ü aşıya bağlı anti-HBs seropozitifliği olan 65 hasta dışında kalan ve seronegatif olan 87/152 hasta (hastaların %57.3'ü) hepatit B aşılama programına alınmıştı. Hepatit B aşısı, ilk doz tedavi öncesi olmak üzere 0, 1, 2 ve 12. aylarda çift doz (40 mcg) olarak uygulanmıştı. 3. ve 4. doz aşıdan 3 ay sonraki aşı yanıtları ile son aşı uygulamasından 12 ay sonraki aşı yanıtları değerlendirildi. BULGULAR Erkek/kız oranı 1.7 olup yaş ortalaması 10.2±4.1 yaş (1-17 yaş arası) bulundu. Hastaların 19'u (%12.5) akut lenfoblastik lösemi, 77'si (%50.7) solid tümör, 56'sı (%36.8) lenfomaydı. Kemoterapi tedavisi öncesinde hiçbir hastada HBsAg pozitifliği yok iken, yeni aşılanmış olan 87 hastanın 13'ünde (%15), kemoterapi tedavisinden sonraki takip sürecinde hepatit B enfeksiyonu saptandı. On üç hastanın 2'sinde (%15.4) hastalık iyileşme ile sonuçlanırken 11 hastada (%84.6) kronik B hepatiti gelişti. Üç doz aşılama sonrasında 40/87 (%46) hastada, 4 doz aşı sonrası ise 57 (%65.5) hastada anti-HBs pozitifliği saptandı. Dördüncü doz aşıdan sonraki 12.ayda bakılan anti-HBs pozitiflik oranının %65.5'ten %40.2'ye düştüğü görüldü. TARTIŞMA Kanser kemoterapisi alacak olan hastalar, tedavi öncesi hepatit B'ye bağışıklık açısından araştırılmalı ve bağışıklığı olmayan hastalara 4'lü aşı şeması ile çift doz hepatit B aşısı yapılmalıdır. Aşılamanın koruyucu antikor gelişiminde yetersiz kalabileceği ve kemoterapi sürecinde geçirilen hepatit B enfeksiyonlarının kronikleşme olasılığının yüksek olması nedeniyle, aşı ile birlikte hiperimmunglobulin uygulanmasının gerekli olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
PURPOSE : It was aimed to evaluate the effect of hepatitis B vaccination on hepatitis B seroconversion in immunosuppressed cancer patients. MATERIAL AND METHOD : A total of 152 pediatric patients who had been followed by malignant disease and treated at Dr. Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital were analyzed in terms of their pretreatment hepatitis B serology and seroconversion responses to hepatitis B vaccination while on the anticancer chemotheraphy period/process. Prior to chemotherapy treatment, apart from 65 patients including 2 with past history of infection and 63 with anti-HBs seropositivity depending on vaccine, 87/152 seronegative patients (57.3% of patients) were involved in the hepatitis B vaccination programme. Hepatitis B vaccine was applied to patients as double dose (40 mcg) at 0, 1, 2 and 12 months old including first dose before the treatment. Vaccine responses were assessed after 3 months of the applied third and fourth vaccine doses and after 12 months of the last vaccine dose. RESULTS : Male/female ratio was 1.7 and average age was determined as 10.2±4.1 (range, 1-17 years old). Of the patients, 19 (12.5%) had acute lymphoblastic leukemia, 77 (50.7%) had solid tumor, 56 (36.8%) had lyphoma. While there was no HBsAg positivity in patients prior to chemotherapy, hepatitis B infection was determined in 13 (15%) out of 87 patients who had been newly vaccinated, in the follow up period following chemotherapy treatment. Although the disease resulted in recovery in 2 (15.4%) out of 13 patients, chronic hepatitis B developed in 11 (84.6%) patients. While anti-HBs positivity was identified in 40/87 (46%) patients after three dose vaccination, it was detectable in 57 (65.5%) patients after fourth dose. Anti-HBs positivity checked on the 12th month following fourth dose vaccination was observed to decrease from 65.5% to 40.2%. DISCUSSION : Patients that will receive cancer chemotherapy must be analyzed with respect to immunity to hepatitis B prior to treatment and double dose hepatitis B vaccination must be applied with quartet vaccine scheme for patients without immunity. Since vaccination can be inadequate in protective antibody development and undergone hepatitis B infections have a high possibility to become chronic in chemo- or postchemotherapy period, we are of the opinion that hyperimmunoglobulin application is required along with vaccination.