Framingham risk skorlama sistemine göre düşük ve yüksek riskli dislipidemik hastalarda lipoprotein(a)' nın risk faktörü olarak değeri ve majör risk faktörleriyle ilişkisi
The value of lipoprotein(a) as a risk factor and its association with major risk factors in high and low-risk dyslipidemic patients according to framingham risk scoring
  1. Tez No: 420912
  2. Yazar: BETÜL EKİZ BİLİR
  3. Danışmanlar: UZMAN DURMUŞ ŞENDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Lp(a)'nın koroner kalp hastalığı için güçlü, bağımsız bir öngörücü olduğunu öne sürençalışmalara karşılık, böyle bir ilişki olmadığını savunan pek çok çalışma sonucu da bulunmaktadır.Lp(a)'nın Framingham risk skorlama sistemine göre bir risk faktörü olarak kabul edilipedilemeyeceğini sorguladığımız bu çalışmada, Lp(a) düzeyi ile Framingham risk grubu arasındaistatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptayamadık. Lipoprotein (a) düzeyi ile trigliseritler arasındaistatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişki saptanmasına rağmen, yaş, cinsiyet, sigara kullanımı,HT, DM varlığı, total kolesterol, HDL kolesterol ve LDL ile Lp(a) yüksekliği arasında anlamlı birilişki bulunamamıştır
Özet (Çeviri)
While there are some studies suggesting that Lp(a) is a strong and independent predictor of coronary heart disease, some other studies conclude that there is not present such a relationship between these parameters. In our study that we interrogated the predictive value of Lp(a) as a risk factor according to the Framingham risk scoring system, there is not a statistically significant relationship between the Lp(a) level and Framingham risk group. Although there is a statistically significant positive relationship between TG levels and high levels of Lp(a), there is not such a relationship between Lp(a)'s high levels and other parameters such as age, sex, smoking status, HT, DM, total cholesterol, HDL cholesterol and LDL cholesterol.