Eskişehir alkol fabrikası atığı şlempenin aktif çamur yöntemi ile arıtılabilirliği
- Tez No: 420910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada; Eskişehir Alkol Fabrikası atığı olan şlempenin aktif çamur yöntemiyle arıtımı incelenmiştir. Giriş ve çıkış akımlarında belirlenen parametreler, Standart Metotlarda (standard Methods, 1985) tanımlanan tekniklere göre analiz edilmiştir. Bu parametreler; pH, kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), Biyolojik oksijen İhtiyacı (BOİ) ve askıda katı maddelerdir(AKM). Klasik aktif çamur sistemlerinin laboratuar ölçeğinde bir benzeri olan deney düzeneğinde kullanılan havalandırma tankı, hava ile karıştırılan sürekli tam karıştırmalı bir akım reaktörüdür. Havalandırma tankı 6,8 litre hacminde silindirik, çöktürme tankı 3,26 litre hacminde silindirik-konik olup 304 paslanmaz çeliğinden yapılmıştır. Sistem yatışkın duruma eriştikten sonra çöktürücü üstünden taşan su örnekleri alınmış, santrifüjleme işlemine tabi tutulmadan önce ve sonra analiz edilmiştir. Deneyler sırasında çalışma koşulları değiştirilerek en optimum arıtma sağlanmaya çalışılmıştır. Fakat yapılan deneysel çalışmalarda şlempenin, havalı aktif çamur sistemiyle verimli ve sürekli bir arıtımı yapılamamıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Şlempe arıtımı, Aktif Çamur, Biyolojik Arıtma, Organik Yükleme Hızı.
Özet (Çeviri)
In this work, the vinasse which is the waste of the Eskişehir Alcohol Factory was studied by activated sludge method. The parameters determined in both influent and effulent are analysed according to the techniques described in Standart Methods (Standart Methods, 1985). The parameters were pH, chemical oxygen demand (COD), biological oxygen demand (BOD) and suspended solids (SS). An aeration tank, which was used in conventional activated sludge systems, is a continuous stirred tank reactor with air mixing. The aeration tank is a 6.8 L cylinder and settling tank is a 3.26 L cylinder with conical bottom, both are made of 304 stainless-steel. After the system was reached to steady state condition samples from treadted overflow taken and analysed, first just as they were, then after centrifuging. During the experimental studies experiment conditions were changed in order to provide optimum treatment. However, results of these experimental studies showed that aerobic activated sludge system is not an effective method for vinasse treatment, because test results do not remain on a steady path and working conditions of method is not as efficient as required. KEY WORDS: Vinasse treatment, Activated Sludge, Biological Treatment, Organic Loading Rate.