İran (Azarbayejan) lepıdoptera faunası üzerine araştırmalar
Study on fauna of lepidoptera of (Azarbayejan)İran
- Tez No: 420914
 - Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖMER KOÇAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmanın“Giriş”bölümünde, İran Lepidoptera faunası araştırmalarının tarihçesi verilmiştir; çalışma alanı tanımlanmış ve çalışmanın amacı açıklanmıştır.“Materyal ve Metod”bölümünde, bölgede 1986-1993 yılları arasında Doğu ve Batı Azarbayejan'da yapılan arazi çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. Toplanan 417 örneğin incelenerek 16 familya içerisinde toplam 82 türe ait olduğu tespit edilmiştir. Bu bölümde, faunistik kayıtların literatürden taranması ve bulgularda verilen bilgilerin yazılışı ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir.“Bulgular”bölümünde, bölgede tespit edilen her familyaya ait bilgiler, çizelge halinde verilmiştir. Burada, taksonların geçerli isimleri, türlerin toplandığı lokaliteler, örnek sayısı, toplama tarihi ve ilgili referans yer almaktadır.“Sonuç ve Tartışma”bölümünde, toplana türlerin literatürdeki verilerle birlikte değerlendirilmesi sonucunda Azarbayejan'da 191 tür olduğu tespit edilmiş; bunlar arasında 36 tür bölgede ilk defa kaydedilmiştir. Ayrıca iki familya, Thyatiridae ve Danaidae, Azarbayejan için yenidir. Bu çalışmada İran Lepidoptera'sı ile ilgili olarak toplam 176 yayın değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The history of the researches of the Iranian Lepidoptera are given. The investigation area is defined and the aim of the study explained. Information regarding field studies carried out by the author in the West-, and East Azarbayejan between the years of 1986 and 1993 are given. 417 specimens collected are determined as 82 species in 16 families. Some points regarding the way of the evaluation of the faunistical data in the literature, and the writing of the text are clarified. The faunistical data obtained from the literature and also during the field work, are arranged in the tables in each families. Herein, the valid name of each taxa, collecting localities, dates, and the number of the specimens collected of each species are given with references. After comparing the literary and the collecting data, 192 species recorded from Azarbayejan are evaluated. Among them, 37 species and 2 families, i.e., Thyatiridae and Danaidae are recorded from Azarbayejan for the first time. Totally 176 publications regarding the Lepidoptera of Iran are evaluated.