İşletmeler için alternatif finansman modeli olarak halka açılma
Initial public offering (ipo) as alternative financing model for companies
  1. Tez No: 420913
  2. Yazar: MUHAMMET BELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM ALKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk şirketleri için alternatif bir finansman modeli olarak il halka açılmaları incelemektir. Bu amaçla son yıllara ait Türkiye'deki halka açılmalara ait istatistikler çeşitli boyutları ile analiz edilmiştir. Türkiye'de kamu borçlanma ihtiyacının çok yüksek olması nedeniyle şirketler zor koşullar altında faaliyet göstermektedir. Büyük miktardaki hükümet borçlarının dışlama etkisi şirketleri büyüme ve varlığını sürdürebilmeleri için alternatif bir yol bulmaya zorlamaktadır: halka arz. İstatistikler Türk şirketleri tarafından yapılan halka arzların son yıllarda arttığını ortaya çıkarmaktadır. Sonuçlar halka arzların iyi alternatif finansman modellerinden olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate initial public offerings (IPO's) as a financing alternative for Turkish companies. For this purpose initial public offering statistics for Turkey in recent years were analyzed with different aspects. Because of public borrowing needs are very high in Turkey, the companies operate in a tough conditions. Crowding out effect of large government debts forces companies to find another way of financing for growth and survival: initial public offering (IPO). The statistics reveal that makings of initial public offerings by Turkish companies are increasing in the last years. The results show that IPO's are good alternative financing models.