Servikal dejeneratif disk hastalığında matriks metalloproteinazların ekspresyonunun immünhistokimyasal olarak araştırılması
Immunohistochemical assesment of matrix metalloproteinase expression in cervical degenerative disc disease
  1. Tez No: 420918
  2. Yazar: NURİ ERALP ÇETİNALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARKAN ÇALIŞANELLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dejeneratif disk hastalığı, altta yatan fizyopatolojik mekanizmaları tam olarak aydınlatılamamıs olsa da, disk yapısındaki vasküler, biyokimyasal ve anatomik değisikliklerle iliskilidir. Intervertebral diskin fonksiyonel özelliklerini, ekstraselüler matriksin (ESM) yapısı ve bütünlüğü sağlar. Đntervertebral disk dejenerasyonu süresince, normal matriks sentezi azalırken disk matriksinin yıkımı artar. Matriks metalloproteinazlar gibi matriks yıkıcı enzimlerin disk dokusunun yıkımında önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. Bu çalısmada, 20 servikal disk hernisi tanısı olan hastadan alınan 20 adet servikal disk materyali ve kontrol grubu olarak 17 taze kadavradan alınan 34 disk materyali kullanılarak dejenere disklerde, MMP-1, 3, 9 ve TIMP-1 varlığı immünhistokimyasal olarak ortaya koyuldu. Đmmünpozitif hücreler morfometrik analiz yöntemi ile değerlendirildi. Thompson grade 3-4-5 olan hastalar çalısmaya dahil edildi. Spesimenlere histolojik olarak dejenerasyon skorlaması yapıldı. Mann-Whitney U testi ve lineer regresyon testleri kullanılarak yapılan istatistiksel değerlendirme sonucunda hasta grubunun anlamlı olarak daha dejenere olduğu ayrıca Thompson dejenerasyon skorları ile histolojik dejenerasyon skorları arasında anlamlı iliski olduğu saptandı. MMP-1, 9 ve TIMP-1 düzeyleri hasta grubunda kontrol grubuna oranla anlamlı derecede yüksek bulundu. MMP-3 düzeylerinde anlamlı bir farklılık saptanmadı. Literatürde ilk kez servikal bölgede kullanılan Thompson gradelemesi ile dejenerasyon arasında iliskinin varlığı gösterilen bu çalısma ile Thompson skorlamasının servikal bölgede de kullanılabileceğini düsünüyoruz. Ayrıca matriks metalloproteinazların dejenere disklerde kontrol grubuna oranla yüksek saptanması MMP'lerin servikal disk dejenerasyonunda da rol oynadığını göstermektedir. MMP'lerin, dejenere disklerde belirgin olarak yüksek olması, lomber bölgede olduğu gibi servikal disklerde de MMP'lerin disk matriksini yıkıcı etkisinin sözkonusu olduğunu gösteriyor. Bu çalısmaların en önemli özelliği ise matriks yıkımında rol alan enzimleri hedef alan dejenerasyonu önleyici tedavi edici ajanlar için ön çalısmalar olusturmalarıdır.
Özet (Çeviri)
Degenerative disc disease, even though underlying mechanisms are not fully understood, is associated with the vascular, biochemical and anatomical changes of the intervertebral disc. The integrity and the structure of the extracellular matrix provides the functional properties of the intervertebral disc. During the degeneration process, production of normal matrix decreases as the degradation of the matrix increases. Matrix degrading enzymes such as matrix metalloproteinases (MMPs) are assumed to play a pivotal role in intervertebral disc degradation. In this study, 20 herniated cervical discs obtained from 20 patients and 34 cervical discs obtained from 17 fresh cadavers as a control group were used to show the expression of MMP-1, 3, 9 and TIMP-1 by using immunohistochemistry. The number of immunopositive cells were assessed by morphometric analyses. Thompson grade 3,4,5 patients were included as the degenerative disc group. Specimens were also scored for the degeneration according to the formation of clefts and tears, cellular proliferation, granular matrix changes and mucous degeneration. The patient group discs were statistically more degenerative than the control group. Also a significant close relation was found between Thompson grade and the histologic degeneration scores. In the patient group, MMP-1, 9 and TIMP-1 levels were significantly higher than the control group. There was no difference in MMP-3 levels between the groups. For the first time Thompson grading system was applied in the cervical region and a significant correlation between the histological degeneration and Thompson grading was shown. According to this result we think that Thompson Scoring system can be used for the cervical region as well. Our data suggests that major MMPs play an important role in degradation of the intervertebral disc (IVD). This is evidenced by the statistically high levels of MMPs in the degeneration group than the control group.These kinds of studies highlight specific matrix metalloproteinases that might be most efficient to target in developing therapeutics for minimizing the degradation of the extracellular matrix of the intervertebral disc.