Eksternal dakriyosistorinostomide mitomisin C kullanımının klinik, radyolojik ve endoskopik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical, radiologic and endoscopic effects of intraoperative mitomycin C application in external dacryocystorhinostomy.
- Tez No: 420931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK RECEP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Eksternal dakriyosistorinostomide, antifibroblastik aktiviteye sahip mitomisin C nin ostium kapanmasına etkisini araştırmak amacıyla Mart 2007-Mart 2008 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Göz Kliniği'ne eksternal dakriyosistorinostomi operasyonu uygulanan 35 olgunun 37 gözü değerlendirildi. Eksternal dakriyosistorinostomi sırasında 19 gözde kemik açıklığa ve fleplere 0.4 mg/ml mitomisin-C 5 dakika uygulandı. 18 göz ise kontrol grubu olup sadece eksternal dakriyosistorinostomi yapıldı. Cerrahi sırasında oluşturulan kemik açıklığın boyutları cerrahi sonrası 10. gün ve 6. aylarda bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilerek kemik açıklık boyutlarında küçülme olup olmadığı ve gruplar arası fark araştırıldı. Nazal mukozal açıklık cerrahi sonrası 10. gün, 3. ay ve 6. aylarda endoskopik olarak değerlendirildi ve gruplar arası fark karşılaştırıldı. Cerrahi başarı mitomisin-C uygulanan grupta % 94.8, kontrol grubunda % 88.9 idi ve gruplar arasında başarı açısından fark yoktu. Nazal mukozal açıklık alanında MMC grubunda 6. ayda 10.
Özet (Çeviri)
To explore the effects of mitomycin C usage that has antifibroblastic activity on the closure of ostium in 37 eyes of 35 patients on whom external dacryocystorhinostomy had been applied between March 2007 and March 2008. During external dacryocystorhinostomy of 19 eyes, mitomycin C with a concentration of 0.4 mg/ml was applied to the osteotomy site and mucosal flaps for 5 minutes. Only external dacryocystorhinostomy was applied to 18 eyes (control group). Computed tomography was performed to assess the bony ostium size on the tenth postoperative day and at 6 months after surgery and groups are compared. Nasal endoscopic evaluation was performed on the tenth postoperative day, at 3 months and at 6 months after surgery and groups are compared. Surgical success was 94.8% in mitomycin C group and 88.9% in the control group; the difference between the groups was not significant. There was 49.4% reduction in MMC group and 78.7% reduction in control group in size of nasal mucosal ostium between tenth day and 6 months after surgery. At six months after surgery, reduction in bony ostium was 18.7% of tenth postoperative day in MMC group and 13.2% in control group. The difference between the groups was not significant. Formation of new bone requires periostium. New bone formation in control group was not more than MMC group and we believe that this is because of elevation of periostium widely in both groups. Final nasal endoscopic ostium in the mitomycin C group was higher than the control group but there was no difference in the final bony ostium sizes between two groups. One of the important observation of this study was that symptomatically there was no difference among the two groups. Thus, we emphasize that MMC is a safe agent in dacryocystorhinostomy and is firstly indicated in scar prone situations and revision dacryocystorhinostomy cases.