The N-person kalai-smorodinsky bargaining solution manipulated by pre-donations is concessionary
Kalai-smorodinsky pazarlik çözümünün önceden hediye verme yoluyla kurcalanmasi
- Tez No: 420935
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT R SERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada, çok kişili basit pazarlık problemlerinde Kalai-Somordinsky çözümünün önceden bağış yöntemiyle kurcalanmasını inceliyoruz. Bu konuda daha önce yapılan ve iki kişilik pazarlık problemlerini ele alan çalışmalara genişletiyor ve herhangi bir sayıda pazarlıkçının bulunduğu problemlerde şanslı pazarlıkçıların (ideal kazancı rakibine göre daha yüksek olan pazarlıkçı) rakiplerine ilerideki kazançlarının bir kismini bagislayarak Kalai-Smorodinsky çözümünün uygulandığı pazarlık kümesini değiştirmek istediklerini ve ideal kazançların yeteri kadar büyük olması halinde kurcalama sonucu ortaya çıkan fayda dağılımının bağışsız duruma göre tüm pazarlıkçılar için daha kârlı olduğunu gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
This study examines the manipulability of simple n-person bargaining problems by pre-donations where the Kalai-Smorodinsky Solution is operant. We extend previous literature on the manipulation of two-person bargaining problems to our n-person case and show that in a world where a pre-bargaining stage is instituted (in which the bargainers may unilaterally alter the bargaining problem), luckier bargainers (bargainers with higher payoffs) transform the bargaining set into one on which the Kalai-Smorodinsky Solution distributes payoffs in accordance with the Concessionary Division Rule of disputed property, generalizing the results of Sertel (1991) for the two-person case.